Zobacz wideo: Tak wygląda nowy park iluminacji w bydgoskim Myślęcinku
Wojewoda podał szczegóły tego, co będzie działo się w ramach Narodowego Święta Niepodległości w Bydgoszczy.
Organizatorem wydarzeń w kujawsko-pomorskim jest wojewoda, marszałek województwa oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W tym roku wyjątkowo obchody mają patronat Ministra Obrony Narodowej.
- Rozpoczynamy składaniem kwiatów przy pomniku Walki i Męczeństwa na bydgoskim rynku o godz. 10:00. Tu składają kwiaty organizatorzy i wszyscy, którzy chcą w tej uroczystości uczestniczyć i złożyć kwiaty w obecności kompanii honorowej Wojska Polskiego. Taka możliwość będzie i zapraszam do tego w imieniu organizatorów.
Kolejnym punktem obchodów będzie msza święta w bydgoskiej katedrze o godz. 11:00. Przewodniczyć jej będzie ks. biskup Krzysztof Włodarczyk, nowy ordynariusz bydgoski.
Po mszy, w katedrze, zostanie odśpiewany hymn państwowy.
Część oficjalna rozpocznie się w Operze Nova o godz. 17:30. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Będą okolicznościowe przemówienia i koncert Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy, którą wspierać będzie Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena oraz jego prezes Elżbieta Penderecka. Wojewoda zaprosił wszystkich na ten koncert. Są jeszcze wolne bilety.
- Ta uroczystość jak wszystkie inne będzie odbywać się przy wszystkich możliwych obostrzeniach, które w tej chwili prawo polskie przewiduje i również bardzo proszę aby tą przestrzeń uszanować. Chodzi o zasady DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i maseczki. Żeby przy każdej uroczystości w województwie kujawsko-pomorskim była ta zasada zachowana - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Wspomniany koncert będzie transmitowany w telewizji publicznej. Jego retransmisję będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę (14.11.2021) o godz. 19:45.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wojewoda ogłosił konkurs dla sołectw.
- Warto zaznaczyć, że w tym roku zorganizowałem konkurs dla wszystkich sołectw w województwie kujawsko-pomorskim. Zależało nam na tym aby sołtysi, czyli ten najniższy organ administracji samorządowej również mógł się zorganizować. Nagrodą jest wyjazd do Muzeum II Wojny Światowej. Liczymy, że te upamiętnienia 11 listopada w całym województwie będą liczne, a te najlepsze zostaną nagrodzone przez komisję konkursową - dodał wojewoda M. Bogdanowicz.
Na koniec wojewoda przypomniał o tym, że na 11 listopada powinniśmy wywiesić biało - czerwoną flagę.
- Zapraszam wszystkich abyśmy w tym dniu w sposób szczególny byli jednością jako naród. To ważne dla Polaków święto. Ten symbol wywieszenia flagi państwowej na każdym domu powinien być jednym z naszych ważniejszych gestów, a nawet obowiązków - zakończył wojewoda.
