Wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie odbywa się w warunkach pogarszających się stosunków chińsko-amerykańskich. Speaker Izby Reprezentantów odwiedza Tajwan, który Chiny wciąż uznają za część swojego terytorium. Ostatnia wizyta przewodniczącego Izby Reprezentantów na Tajwanie miała miejsce ćwierć wieku temu.
– Dzisiaj świat staje przed wyborem między demokracją i autorytaryzmem (...) determinacja USA, by chronić demokrację, tutaj, na Tajwanie i na całym świecie, pozostaje niewzruszona – powiedziała Pelosi.
Przemawiając w środę w parlamencie Tajwanu spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi pochwaliła prezydenta Tsai Ing-wen, za jej przywództwo i wzywała do międzyparlamentarnej współpracy między obu krajami.
- Cenimy Tajwan za bycie jednym z najbardziej wolnych społeczeństw świata - dodała Pelosi.
Pelosi mówiła też, że nowe przepisy w USA mające na celu wzmocnienie amerykańskich producentów układów scalonych, tak by mogli konkurować z producentami chińskimi, „oferują większe możliwości współpracy gospodarczej między USA a Tajwanem”.
Na środę zaplanowano również spotkanie amerykańskiej polityk z obrońcami praw człowieka - byłym chińskim działaczem, który uczestniczył w stłumionym krwawo przez władze proteście na pekińskim placu Tiananmen w roku 1989, i tajwańskim aktywistą niedawno zwolnionym przez Chiny.
Ostatnim przewodniczącym Izby Reprezentantów, który odwiedził Tajwan, był Newt Gingrich. Był w Tajpej w 1997 roku. Ale wizyta Pelosi odbywa się w warunkach gwałtownie pogarszających się relacji chińsko-amerykańskich, a Chiny stały się znacznie potężniejszą siłą gospodarczą, militarną i geopolityczną w ciągu ostatniego ćwierćwiecza.
Chiny nadal uważają Tajwan za część swojego terytorium i nigdy nie wyrzekły się użycia siły, aby przejąć nad nim kontrolę. Waszyngton ostrzegł Pekin przed wykorzystywaniem wizyty jako pretekstu do działań zbrojnych przeciwko Tajwanowi.
Kiedy Pelosi przemawiała w parlamencie, chiński departament celny ogłosił zawieszenie importu owoców cytrusowych z Tajwanu, a resort handlu zawiesił eksport naturalnego piasku na Tajwan.
Po Tajwanie Pelosi planuje podróż do Korei Południowej i Japonii. Ma tam rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie, partnerstwie gospodarczym i demokratycznych rządach.
rs
