Dowództwo Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wydało w środę krótkie oświadczenie, w którym stwierdzono, że podczas serii wspólnych operacji wojskowych na morzu oraz w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu „pomyślnie wykonano różne zadania i skutecznie przetestowano zintegrowane zdolności bojowe wojsk”.
Tajwan (Republika Chińska) to autonomiczna wyspa leżąca u wybrzeży Chińskiej Republiki Ludowej
W komunikacie dodano, że siły Pekinu podlegające Dowództwu Teatru Wschodniego nadal będą monitorować sytuację w Cieśninie Tajwańskiej, prowadzić szkolenia i przygotowania do walki, organizować regularne patrole gotowości bojowej w obszarze Cieśniny Tajwańskiej oraz „zdecydowanie bronić suwerenności narodowej i integralności terytorialnej” Chińskiej Republiki Ludowej.
Według źródeł agencji Reutera, chińskie okręty wojenne pozostają aktywne zarówno u wschodnich, jak i zachodnich wybrzeży Tajwanu. Operatywne w tym regionie było także chińskie lotnictwo wojskowe.
Manewry Pekinu odpowiedzią na wizytę Nancy Pelosi
Trwające od zeszłego tygodnia chińskie ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu obejmowały m.in. wystrzelenie rakiet balistycznych, z których niektóre przeleciały nad stolicą wyspy Tajpej. Armia Pekinu symulowała także ataki morskie i powietrzne wokół Tajwanu.
Największe w historii manewry wojskowe Chin wokół autonomicznego Tajwanu zostały przez Pekin uruchomione w reakcji na zeszłotygodniową wizytę w Tajpej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.
Konflikt na linii USA – Chiny [WIDEO]

Źródło: reuters.com
mac