Spis treści
Firmy dążą do zrównoważonego rozwoju
Ograniczanie emisji CO2, dbałość o równość i prawa pracownicze czy przejrzystość zarządzania firmą to obowiązek firm, a to jak wygląda ESG w biznesie staje się jednym z głównych kryteriów oceny przedsiębiorstw przez inwestorów czy kontrahentów. Dla wielu firm oznacza to konieczność wdrożenia konkretnych polityk i raportowania postępów.
Zielona transformacja polegająca na praktycznych działaniach zmierzających do ograniczenia śladu węglowego i modernizacji działalności jest często celem różnych instrumentów finansowych, które powstają, aby pomóc firmom w tych zmianach.
Zielona transformacja to szansa na konkurencyjność, ale też spore wyzwanie
Dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych zielona transformacja to poważne wyzwanie finansowe i organizacyjne. Monika Palimąka z PKO Banku Polskiego opowiada, że wielu biznesowych klientów banku oczekuje i potrzebuje, aby bank przeprowadził ich przez ten proces, pomógł im zrozumieć regulacje i pokazał przykłady innych firm, które już przeszły taką zmianę.
Koszty transformacji obejmują nie tylko inwestycje w nowe technologie (np. OZE, termomodernizację, modernizację linii produkcyjnych), ale też wydatki na audyty, szkolenia, nowe procedury i raportowanie. Według analiz KE, roczne koszty raportowania ESG dla dużych firm mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy euro.
Tymczasem firmy mogą skorzystać z coraz szerszej oferty wsparcia. PKO BP oferuje np. kredyt ekologiczny, który wymaga audytu energetycznego i pozwala firmie lepiej poznać swoje słabe punkty.
Taki audyt powinien być kompleksowy i pokazać, gdzie firma może oszczędzić na kosztach energii – wyjaśnia Palimąka.
Bariery i wsparcie dla firm
Największymi barierami w drodze do wdrożenia ESG są: wysokie koszty początkowe, brak specjalistycznej wiedzy, ograniczone zasoby kadrowe i skomplikowane regulacje. Szczególnie MŚP mają trudności z interpretacją przepisów czy przygotowaniem raportów ESG.
Stworzyliśmy serwis Energia Transformacji, by uprościć informacyjny szum i dać klientom konkretne narzędzia: wiedzę, przykłady, finansowanie, wyszukiwarkę dotacji unijnych – mówiła przedstawicielka PKO BP podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Na rynku dostępne są dotacje z PARP czy fundusze unijne zarządzane przez instytucje krajowe i regionalne. Coraz więcej banków oferuje produkty powiązane z celami ESG, a przedsiębiorcy zyskują nowe narzędzia analityczne i informacyjne.
PKO Bank Polski silnie angażuje się we wspieranie transformacji energetycznej polskich firm – zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw. W nowej strategii na lata 2025–2027 jednym z głównych filarów banku stało się „finansowanie zielonej transformacji i wspieranie biznesu”.
Chcemy być pierwszym bankiem pierwszego wyboru przedsiębiorców – i tych dużych, i tych średnich, i tych małych – w realizacji projektów inwestycyjnych, które mają na celu transformację energetyczną – podkreśla Monika Palimąka z PKO BP. – Na koniec lutego mieliśmy 14,1 miliarda złotych finansowania wspierającego szeroko pojętą transformację. A dla naszych klientów biznesowych mamy dostępny portfel 100 miliardów złotych na kolejne projekty – dodała przedstawicielka banku w rozmowie ze Strefą Biznesu.