
Transferowa saga z Neymarem w roli głównej dobiega końca. Brazylijczyk dostał od Barcelony zgodę na zmianę otoczenia i już za parę dni powinien on zasilić szeregi Paris Saint German. Kwota transferu ma opiewać na 222 milionów euro, co uczyniłoby z 25-latka najdroższego piłkarza w historii futbolu. Jednakże, w przeciągu paru ostatnich lat zdarzało się wiele transferowych zawirowań, które wzbudzały równie wielkie emocje, jak ta z Brazylijczykiem i nie zawsze kończyły się transferem. Przedstawiamy 10 największych sag transferowych ostatnich lat.

10. Alex Song (z Arsenalu Londyn do Barcelony – 2012)
2012 rok był ciężkim okresem dla trenera Arsena Wengera jak i dla całej drużyny ze stolicy Anglii. Z drużyny odszedł holenderski napastnik Robin Van Persie, a Barcelona była poważnie zainteresowana kupnem najlepszego pomocnika „Kanonierów”, Alexa Songa. Kameruńczyk sam był chętny na przenosiny, jednak nie chciał do nich dopuścić szkoleniowiec Arsenalu, który ciągle starał się blokować transfer, mówiąc, że Song nigdzie nie odejdzie. Zarządowi londyńskiego klubu zależało jednak na transferze i na pieniądzach, które oferowała „Blaugrana” (19 milionów euro), za które można było ściągnąć z Malagi Santiego Cazorle. Przekonali oni Wengera, aby zezwolił Kameruńczykowi na opuszczenie ekipy. I tak po 2 miesiącach negocjacji, w sierpniu Alex Song oficjalnie został zawodnikiem Barcelony.

9. Luka Modrić (z Tottenhamu do Realu Madryt - 2012)
Chorwacki pomocnik był bohaterem jednej z największych sag transferowych w 2012 roku. Wtedy to, Real Madryt zaczął starania o pozyskanie utalentowanego reprezentanta Chorwacji, ale negocjacje z angielskim klubem były bardzo ciężkie. Obydwa kluby nie potrafiły dogadać się w kwestii ceny i przez to cały ten transfer był odwlekany w czasie. Modrić był pewny swoich przenosin już w lipcu, dlatego też nie pojechał na tournée do USA, za co został ukarany przez Tottenham grzywną wynoszącą aż 160 tyś funtów. Wszystko skończyło się tuż przed końcem letniego okienka transferowego. 27 sierpnia Luka Modrić został przedstawiony jako nowy zawodnik „Królewskich”, a kwota odstępnego wyniosła 30 milionów euro.

8. Gareth Bale (z Tottenhamu do Realu Madryt - 2013)
2013 rok stał pod znakiem spekulacji na temat przyszłości Garetha Bale’a. O przenosinach Walijczyka mówiło się jeszcze na długo przed otwarciem rynku transferowego. Już pod koniec kwietnia twierdzono o tym, że skrzydłowy ma przejść z londyńskiego klubu do ekipy „Królewskich”, ale cała sprawa była cały czas skutecznie uciszana. Po pewnym czasie, menedżer Tottenhamu poinformował, że Gareth Bale przedłuży kontrakt z angielską drużyną i nie opuści zespołu z White Hart Lane. Jednak po pewnym czasie okazało się, że Walijczyk nowej umowy nie podpisał i jest bardzo zdeterminowany, aby się przeprowadzić do Madrytu. Koniec całej sagi nastąpił dopiero 1 września, kiedy kluby na ostatnią chwilę uzgodniły kwotę transferu, która opiewała na 101 milionów euro.