https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejszy w Bydgoszczy wodotrysk można podziwiać już w pełnej krasie

Małgorzata Pieczyńska
Nowe kamienie otaczające dysze W Fontannie Potop są wisienkami na torcie jej odbudowy
Nowe kamienie otaczające dysze W Fontannie Potop są wisienkami na torcie jej odbudowy Dariusz Bloch
Zainstalowanie 150-kilogramowych kamieni z brązu na dyszach w fontannie Potop zakończyło definitywnie prace przy jej odbudowie.

[break]
- Teraz woda wypływa z kamieni, tak jak to było przed wojną - mówi Zdzisław Tylicki, wiceprezes Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. - Dwa ważące po 150 kg kamienie kosztowały 55 tys. zł i zostały odlane z brązu w kieleckiej pracowni Jacka Guzery, zgodnie z projektem artysty rzeźbiarza Michała Pronobisa. Obaj panowie wykonywali rekonstrukcję całej fontanny.

Konieczne były poprawki

Do Bydgoszczy przyjechały w maju wraz z ławeczką prof. Zygmunta Mackiewicza, ale nie można ich było wtedy zainstalować. Okazało się bowiem, że trzeba je dopasować do dyszy, z których wypływa woda. - Ostatecznie wstawione zostały pierścienie ze stali nierdzewnej, co w efekcie sprawiło, że dysze podniesiono o około 10 centymetrów - tłumaczy Zdzisław Tylicki. - Jeden taki pierścień kosztuje 1700 złotych, ale firma Gotowski zainstalowała je za darmo, za co bardzo dziękujemy.

W związku z pracami przez tydzień fontanna Potop była nieczynna.

- Trwały przymiarki. Nie napełnialiśmy przez kilka dni misy fontanny wodą, bo to generowałoby niepotrzebne koszty - wyjaśnia Zdzisław Tylicki.- Przy okazji misa została wyczyszczona. Teraz Potop można podziwiać w pełnej krasie. Te kamienie dopełniły dzieła. To jakby wisienka na torcie.

Zrekonstruowana fontanna Potop (dzieło wybitnego artysty rzeźbiarza Ferdinanda Lepckego) została odsłonięta 26 czerwca 2014 (w niedzielę miną 2 lata), w 110. rocznicę jej powstania i w 10. od czasu powołania społecznego komitetu jej odbudowy.

- Jednym z głównych inicjatorów tego przedsięwzięcia był nieżyjący już prof. Zygmunt Mackiewicz, który przez lata był prezesem naszego stowarzyszenia - podkreśla Zdzisław Tylicki. - Nie udałoby się to też bez wsparcia finansowego miasta, osób prywatnych czy instytucji, bo całkowity koszt wyniósł 2,4 miliona złotych.

Miejsce pełne muzyki

Wzorem dwóch poprzednich lat, także i w tym roku, w każdą sobotę sierpnia o godz. 18 będą się przy niej odbywały koncerty w ramach festiwalu „Fontanna Muzyki”.

- W programie nie zabraknie popularnych pieśni i arii oraz utworów najwybitniejszych kompozytorów w wykonaniu utalentowanych studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - wylicza Zdzisław Tylicki. - Tancerze ze Studia Tańca Bailamos zaprezentują się w walcu, tangu oraz balecie. Będą też koncerty/: skrzypcowy i fortepianowy. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy mieszkańców Bydgoszczy i nie tylko. Wstęp wolny.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fora
Mamy wiec nasza bydgoska Fontanne di Trevi. A wiocha Torun nie ma nic. I tak trzymac!
B
Budziok
I dalej błąd ! Powinno być " na świecie " !
p
piotrekz pitrowsiekgo
a 500m dalej, w Parku Witosa, stoi zasyfiona fontanna - na nią są najwyżej pieniądze na odmalowanie...centrum miasta, największy park, a fontanna ledwo stoi....ale potop pieniędzy na potop jest...ciekawe gospodarowanie budżetem miasta
P
Pomiędzy pedes
winno być - Mariuszu !!!
M
Mariusz !!!
Błąd w tytule prasowym tego artykułu - powinno być: "Najpiękniejszy w Polsce wodotrysk można..........". Takie są fakty!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski