MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy sondaż wyborczy IBRiS. PiS - 34,9 proc., KO - 28,1 proc.. Wielu Polaków nie zamierza uczestniczyć w wyborach

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Na PiS chce obecnie głosować 34,9 proc. badanych, na KO - 28,1 proc — wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Onetu. Wg badania poniżej progu wyborczego znaleźliby się Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 1,4 proc. oraz Polska Jest Jedna - 0,4 proc. 6,6 proc. respondentów nie wie, na kogo zagłosuje.

Zamiar wzięcia udziału w nadchodzących wyborach zadeklarowało w badaniu 66,7 proc. badanych, z czego "zdecydowanie tak" odpowiedziało 61,4 proc., a "raczej tak" 5,3 proc. osób. Nie zamierza uczestniczyć w wyborach 32 proc. respondentów, z czego 20,1 proc. "zdecydowanie nie", a 11,9 proc. - "raczej nie". Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 1,3 proc. badanych.

Zgodnie z sondażem na PiS chce zagłosować 34,9 proc. respondentów (wzrost o 0,9 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego sondażu). Na Koalicję Obywatelską oddałoby głos 28,1 proc. Polaków (spadek o 0,8 pkt proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęłaby Trzecia Droga z wynikiem 10,3 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.).

Na Lewicę zagłosowałoby 10 proc. respondentów (brak zmian), a na Konfederację 8,3 proc. (spadek o 1,4 pkt proc.).

Do Sejmu - według badania - nie weszliby Bezpartyjni Samorządowcy, którzy mogą liczyć na 1,4 proc. (spadek 0,2 pkt proc.) poparcia oraz Polska Jest Jedna z wynikiem 0,4 proc. (bez zmian).

Spory wzrost niezdecydowanych

Z sondażu wynika ponadto, że 6,6 proc. Polaków nie wie, na kogo zagłosować (wzrost o 1,8 pkt proc.).

Więcej informacji na temat wyborów w naszym serwisie specjalnym: WYBORY 2023

Z obliczeń Onetu na podstawie sondażu IBRIS wynika, że rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco: PiS — 197, KO — 154, Trzecia Droga (Polska 2050+PSL) — 41, Lewica — 38, Konfederacja — 29, Mniejszość Niemiecka — 1.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 10-11 października 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najnowszy sondaż wyborczy IBRiS. PiS - 34,9 proc., KO - 28,1 proc.. Wielu Polaków nie zamierza uczestniczyć w wyborach - Portal i.pl