https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepszy jest kopany, a nie wybierany z wody

KB
Zawartość piaskownicy po zimie może przerażać. Przed zabawą w takim piasku chcą ustrzec swoje dzieci rodzice i dziadkowie z osiedla Leśnego.
Zawartość piaskownicy po zimie może przerażać. Przed zabawą w takim piasku chcą ustrzec swoje dzieci rodzice i dziadkowie z osiedla Leśnego. Tomasz Czachorowski
Piasek z placów zabaw powinien być żółciutki, kopany, a nie rzeczny, z niskim wskaźnikiem cząstek iłowych, które brudzą ubranie, o frakcji 0,2-2 mm. Rodzice chcą tylko jednego: żeby był czysty.

Kto powinien monitorować piaskownice? Najwłaściwszym organem wydaje się inspekcja sanitarna. - Nie ma aktu prawnego, który nakładałby na nas obowiązek badania piasku, ani na obecność pasożytów, ani pod kątem zagrożeń mikrobiologicznych - mówi Renata Zborowska-Dobosz, kierownik Sekcji Nadzoru nad Obiektami Komunalnymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Tłumaczy, że piasek nie podlega rygorom sanitarnym. - Nie jest produktem specjalnego przeznaczenia higienicznego, więc nie poświęca się mu tyle uwagi, ile, np. jakości wody pitnej - podkreśla kierownik. Podaje, że w odpowiedzi na jednorazowy apel głównego inspektora sanitarnego, powiatowi inspektorzy poszli na place zabaw. - Badaliśmy piasek z kilku miejskich piaskownic. Wykluczyliśmy obecność pasożytów.

Renata Zborowska-Dobosz zaleca ostrożność w krytyce urzędników i służb porządkowych. - Niekiedy zanieczyszczenie pojawić się może w dzień po kontroli . Dobrze byłoby, gdyby rodzice przed każdorazowym wejściu do piaskownicy dziecka, obejrzeli ją, sprawdzili, czy jest bezpieczna - radzi.

Ratusz prosi, by zgłaszać mailowo([email protected]) lub osobiście każdy przypadek zniszczenia czy zanieczyszczenia placu zabaw.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Inny piasek stosuje się do piaskownic a inny jako nawierzchnię amortyzującą. Względem piasku do piaskownic nie ma wymagań, poza tym względami praktycznymi. Nie powinien brudzić ubrania i należy go wymieniać z częstotliwością adekwatną do potrzeb, czasami kilka razy w sezonie. Zagrożeniem dla dzieci są kocie odchody mogące zawierać jaja pasożytów.
Piasek stosowany jako nawierzchnia amortyzująca powinien mieć granulację w granicach 0,2-2 mm. Taki piasek nie nadaje się do piaskownic, bo nie da się z niego ulepić babki. Co ciekawe, kruszywo o takiej frakcji (0,2-2 mm) jest praktycznie niedostępne na rynku, bo produkuje się piasek zawierający części pyłowe i iłowe o granulacji 0-0.2 mm. Jest to potrzebne do... produkcji betonu. Dlatego zalecamy, aby na placach zabaw stosować żwirek o frakcji 2-8 mm, ale nie kruszywo łamane z ostrymi krawędziami.
h
hiygen
natomiast są przepisy mówiące aby sprzątać kupy po swoich pieskach - za co jest mandat...
N
Normalna
No i ? przeszkadzają ci? masz ochotę kopnąć, otruć ? kup plastikową przykrywkę i nakryj piaskownice. Jak świat światem tak było i jakoś żyjemy.
F
Fordoniak
W fordonie miedzy blokami na Bajce stado kotow robi sobie kuwete w piaskownicy
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski