https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najdziwniejsza w całym mieście

Jarosław Hejenkowski
Gdy zaczepisz inowrocławianina i zapytasz, gdzie jest ulica Broniewskiego, wzruszy tylko ramionami. To jedna z najmniej popularnych ulic w mieście.

Gdy zaczepisz inowrocławianina i zapytasz, gdzie jest ulica Broniewskiego, wzruszy tylko ramionami. To jedna z najmniej popularnych ulic w mieście.

<!** Image 2 align=right alt="Image 85173" sub="Przy ulicy Broniewskiego na osiedlu Nowym są tylko dwa bloki nr 5 i 6 / Fot. Jarosław Hejenkowski">Mieszkańcy osiedla Nowego śmieją się, że ulica ma tylko dwa budynki, choć znajduje się w centrum dzielnicy. No i nosi imię kontrowersyjnego poety.

- To bardzo dziwna sprawa, ale są tutaj tylko bloki nr 5 i 6. Nie ma żadnych innych numerów - mówi właściciel kiosku z odzieżą przy tej ulicy.

Część mieszkańców zastanawia się już, czy za patrona ulicy nie wezmą się radni prawicy. Bo Władysław Broniewski u starszych osób kojarzy się przede wszystkim z czasami komunistycznymi. Był autorem płomiennych wierszy polityczno-propagandowych, choć najbardziej znanym jego wierszem jest żołnierski „Bagnet na broń”.

<!** reklama>Za wspomnieniami z okresu komuny nie przepadają tymczasem radni rządzącej w mieście prawicy, którzy niedawno zmienili nazwę placu 1 Maja na 3 Maja. Wcześniej też dyskutowali na temat znajdującego się przed budynkiem sądu pomnika Wdzięczności przedstawiającego żołnierzy polskich i radzieckich. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jacek Tarczewski początkowo chciał, aby go zburzyć, a teraz mówi, żeby go przenieść.

- Można go obniżyć i postawić przy grobach żołnierzy radzieckich przy ul. Marulewskiej. W tym miejscu co obecnie, nie powinien stać, bo symbolizuje tak zwane wyzwolenie, a to była okupacja - mówi Jacek Tarczewski.

Jeśli chodzi o ulice, które po 1989 roku zmieniły nazwę, to jest ich kilka. Nie ma już ulic Marchlewskiego, Nowotki, ZMP czy Bohaterów Armii Koreańskiej. Z kontekstu wypowiedzi prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy wynika, że Broniewski pozostanie patronem ulicy.

- Jestem historykiem, ale proszę mnie już o podobne kwestie nie zagadywać. Odbieram je bowiem w kategorii żartu – odpowiada na pytanie, czy Władysław Broniewski jest dobrym patronem dla inowrocławskiej ulicy?

Za jakiś czas zmieni się tylko lokalizacja ul. Piłsudskiego. Niefortunnie nadane imię marszałka ścieżce łączącej Rąbin z Solankami zmienione zostanie na planowany łącznik, dzięki któremu samochody będą mogły przejechać z Rąbina do ul. Poznańskiej koło stacji benzynowej.

Inowrocław ma obecnie około 300 ulic. Niebawem dorobi się kilku kolejnych. Podczas środowej sesji Rady Miejskiej nadane zostaną nazwy 9 ulicom.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski