Jeśli chodzi o najdroższe miasta świata, w 2021 r. w pierwszej dziesiątce dominuje Azja, ale nie zabrakło też przedstawicieli Europy. Na liście znalazło się też jedno polskie miasto – Warszawa. Którą pozycję zajęła w rankingu i gdzie życie kosztuje najwięcej? Tego dowiesz się z galerii.
Zobacz ranking najdroższych miast świata i sprawdź, na którym miejscu jest Warszawa:
Najdroższe miasta świata, 2021 r. Dlaczego życie w nich jest aż tak kosztowne?
Eksperci firmy Mercer przyjrzeli się miastom na całym świecie z perspektywy zagranicznego pracownika. W dzisiejszym świecie coraz częściej zdarza się bowiem, że osoba pracująca w firmie o międzynarodowym zasięgu przenosi się – tymczasowo lub na stałe – do oddziału w innym państwie. Dzieje się tak nawet w Polsce – przyjeżdżają do nas pracownicy m.in. z Wielkiej Brytanii czy Niemiec.
W rankingu wzięto pod uwagę takie koszty jak:
- wynajem mieszkania,
- transport,
- wyżywienie,
- opieka medyczna,
- zakupy inne niż spożywcze,
- zakup ubrań i obuwia,
- usługi fachowców, np. hydraulików i elektryków,
- zakup alkoholu i papierosów,
- wydatki na rozrywki.
Sprawdź, które miasta są w 2021 r. najdroższe do życia:
Co sprawia, że miasto trafia do grona najdroższych miast świata? W 2021 r. przede wszystkim koszty związane z mieszkaniem. W największych centrach biznesowych świata, takich jak Hongkong i Singapur, czynsze najmu są bardzo wysokie, a znalezienie komfortowego i dobrze położonego lokum nieraz graniczy z cudem. W takich miejscach wysokie są też zwykle koszty dojazdów oraz codziennych zakupów.
Niekiedy jednak miasto wspina się ku czołówce rankingu z mniej typowych powodów. W tym roku na liście znalazł się np. Bejrut, w którym warunki życia pogorszyły się m.in. wskutek potężnej eksplozji, do jakiej doszło w 2020 r. w tamtejszym porcie. Są też miasta takie jak Aszchabad (stolica Turkmenistanu), gdzie koszty życia bardzo wzrosły w związku z kryzysem gospodarczym i hiperinflacją. Na pozycję wielu miast w zestawieniu negatywnie wpłynęła też pandemia, przez którą wzrosły m.in. ceny żywności i usług.
