
Najczęściej kradzione samochody w Polsce
Do kradzieży aut najczęściej dochodzi w dużych miastach, głównie w Warszawie, Łodzi, Katowicach czy Wrocławiu. Na wzmożone działanie złodziei narażone są też miejscowości przygraniczne i rejony Polski z dużym bezrobociem.
- W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku w województwie podlaskim skradziono 63 samochody. W takim samym okresie 2017 roku było ich 88, a w całym 2017 roku - 117 - relacjonuje asp. Marcin Gawryluk z biura prasowego KWP w Białymstoku. - Z tych liczb cząstkowych widać lekką tendencję spadkową. Rośnie zaś wykrywalność, która przed rokiem sięgała 13,5 proc., a teraz - 23 proc

Najczęściej kradzione samochody w Polsce
Gdy przyjrzymy się policyjnym statystykom, okaże się, że samochody najczęściej znikają z ulic (nawet głównych), niestrzeżonych parkingów osiedlowych oraz z parkingów przy marketach. Duży odsetek aut ginie nocą - z garażu czy posesji właściciela, który śpi. Swoistą barierą zaś są parkingi i place przy kościołach, z których znika stosunkowo niewiele aut.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce
Kiedyś na kradzież narażony był niemal każdy słabo zabezpieczony samochód. Teraz znaczna część aut ginie na zamówienie. Jeśli ma zostać rozebrane na części, trafia do „dziupli” (zwykle na obrzeżach miasta), gdzie jest w mig demontowane. Gdy w grę wchodzi sprzedaż, jest inaczej, bo po kradzieży pojazd nie trafia do „dziupli”, a zostaje odstawiony na jakiś parking. Dopiero po kilku dniach, gdy nikt się nim nie interesuje, odjeżdża do warsztatu, który przerabia numery.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce
Coraz częściej łupem złodziei padają auta segmentu premium, czyli te droższe. Dlaczego? Ze względu na łatwy dostęp. - Ma to związek z coraz bardziej powszechnym bezkluczykowym systemem dostępu (tzw. keyless go - red.). Przestępcy stosując zaawansowane technologicznie narzędzia potrafią otworzyć i uruchomić auto w kilkanaście sekund od przechwycenia sygnału kluczyka - przyznaje Dariusz Kwaszys i dodaje: - Chodzi o metodę „na walizkę”, która pozwala złodziejom wybierać auta droższe i zarabiać więcej na sprzedaży ich części.