
W niedzielę (26.09.2021 r.) godz. 13 w Kinie Pomorzanin (ul. Gdańska 10) dla młodzieży i dorosłych pokaz filmu dokumentalnego o Astrid Lindgren - twórczyni przygód „Pippi Pończoszanki”. Tego samego dnia o godz. 10 dla dzieci - wspólne śpiewanie piosenek i zabawy oraz pokaz kultowego serialu z Pippi. Bezpłatne wejściówki dostępne na stronie www.kinopomorzanin.pl/bilety.
Astrid Lindgren jest jedną z najbardziej poczytnych autorek świata, jej książki dla dzieci sprzedały się w 150 milionach egzemplarzy. Film przybliża sylwetkę i życie prywatne pisarki, której bohaterów pokochał cały świat, a która w rodzimej Szwecji stała się społecznym i politycznym autorytetem, wytyczając kierunki dyskusji publicznej w kwestiach pacyfizmu, rasizmu, energii atomowej, a przede wszystkim – poszanowania praw dziecka.
Także w niedzielę, ale kilka godzin wcześniej - w godz. 10-10.50 - dla dzieci wspólne śpiewanie piosenek (w języku szwedzkim!) i zabawy ruchowe, zakończone godzinnym pokazem przygód Pippi w kultowym serialu z 1969 roku. Tu również bezpłatne wejściówki do zarezerwowania TUTAJ
Pokaz filmu, jak i zabawy dla dzieci odbywają się w ramach prezentowanej w Bydgoszczy wystawy „Niech żyje Pippi!” , przygotowanej przez Astrid Lindgren Company, Instytut Szwedzki i Ambasadę Szwecji w Polsce.

W ostatnią sobotę września okazja, by poznać „Historię bydgoskiego gazu” podczas zwiedzania Dawnej Gazowni Miejskiej przy ul. Jagiellońskiej 42 w ramach festiwalu Tehofest 2021. Obowiązują zapisy mailowe.
Po dwóch latach przerwy jest możliwość zwiedzenia znów Dawnej Gazowni Miejskiej w Bydgoszczy. Uczestnicy dowiedzą się, m.in., w jaki sposób wytwarzano kiedyś gaz, jak był transportowany i kto za to wszystko odpowiadał. Ważnym elementem będzie także zwiedzanie części współczesnych budynków. Wycieczki będą o godz. 11, 13 i 15 - podczas których, grupa może liczyć maks. 10 osób. Zapisy mailowe pod adresem: [email protected] w temacie wiadomości: Zwiedzanie Gazowni.

W piątek (24 września) o godz. 19 w Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20) druga odsłona wystawy w ramach projektu „Harte Zeiten / Ciężkie Czasy”, organizowanego we współpracy z Künstlerbund Baden-Württemberg oraz PORT25 - Raum für Gegenwartskunst w Mannheim. Wstęp wolny.
Na wystawie będą prezentowane prace 10 artystów, jak: Julia Braciszewska, Tomasz Dobiszewski, Kuba Elwertowski, Martina Geiger-Gerlach, Sophie Innmann, Tanja Niederfeld, Dorota Ścisła, Katinka Theis, Sebastian Trzoska, Uwe Ernst.
W sobotę (25 września) w formie online w ramach tego samego projektu odbędzie się sympozjum, poświęcone tytułowemu problemowi „Harte Zeiten / Ciężkie Czasy”. Od godziny 10 na kanale YouTube Galerii Miejskiej bwa będzie można obejrzeć wykłady pięciu autorów: Paulina Olszewska (Warszawa), dr Joanna Kiliszek (Berlin), Simone Rueß (Berlin), prof. dr Schamma Schahadat (Tübingen), prof. dr Wolfgang Ullrich (Leipzig). A od godz. 16.00 na platformie Zoom (https://bit.ly/3zcmgvb) rozmowa online pomiędzy autorami, którą poprowadzi Kasia Lorenz.

W piątek (24 września) godz. 18 w gmachu głównym Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 (sala audiowizualna) odbędzie się spotkanie autorskie z Janem Rulewskim, autorem książki „Wysoka temperatura. Od wolności do wolności 1980-1990”.
Jan Rulewski w czasach PRL był więźniem politycznym i jednym z liderów „Solidarności”, a w wolnej Polsce posłem na sejm i senatorem. „Wysoka temperatura. Od wolności do wolności 1980-1990” to jego polityczna autobiografia.
Po jej prezentacji rozpocznie się dyskusja panelowa o „Solidarności” lat 80., w której wezmą udział: Stefan Pastuszewski, Krzysztof Osiński i Marcin Orłowski.