
Uwaga fani Bisza, w piątkowy (24 września) wieczór po raz pierwszy na żywo w dawnej synagodze (ul. Bydgoska 22) w Starym Fordonie posłuchać będzie można utworów z nowej płyty Bisz / Kosa „Blady Król”. Początek o godz. 19. Wstęp wolny!
Wyjątkowy koncert odbędzie się w dawnej synagodze w Starym Fordonie. Klimatyczna muza i klimatyczne przestrzenie starofordońskiej synagogi to duet, którego trzeba doświadczyć.
W wersji koncertowej materiał z wydanej wiosną br. płyty „Blady Król” to muzyczne spektrum od alternatywnych rockowych brzmień po klimatyczną elektronikę. Na scenie zespół w składzie: Bisz (rap); „Kosa" Kosicki ( elektronika); Monika Fortuniak (gitara, wokal); Marcel Witkowski ( perkusja, sample).
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Bez Nazwy i SP nr 27. Koncert dofinansowany przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje - Fordon 2021".

Przed nami drugi weekend z koncertami 59. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Na estradzie Filharmonii Pomorskiej wystąpią, m.in. Natalia Kukulska, Kayah, Anna Grzelak, Aga Twardowska i Anna Karwan. Natomiast w sobotę w murach sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej w Rywałdzie zaśpiewa zespół Bornus Consort.
W ten piątek (24.09.) w ramach 59. BFM w Filharmonii Pomorskiej o godz. 19 „Czułe struny”, czyli koncert Natalii Kukulskiej, która wraz z Orkiestrą Symfoniczną FP pod batutą Adama Sztaby wykona wybrane utwory Chopina zaaranżowane na wersje symfoniczne z tekstami.
W sobotę (25.09.) o godz. 18 koncert Pamięci Prymasa Tysiąclecia - w barkowej świątyni Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej w Rywałdzie, gdzie zespół Bornus Consort wykona Śpiewy z rękopisów franciszkańskich.
W niedzielę (26.09.) o godz. 19 - na estradzie Filharmonii Pomorskiej wystąpią „Dumne One”, czyli Kayah, Anna Grzelak, Aga Twardowska i Anna Karwan, które w aranżacjach bydgoskiego artysty Adama Lemańczyka wykonają legendarne piosenki, m.in. Ewy Demarczyk, Anny German, Maryli Rodowicz czy Ireny Santor.
Dostępność biletów można sprawdzić na portalu www.bilety24.pl TUTAJ oraz w kasach Filharmonii Pomorskiej

Do niedzieli (26.09.) włącznie trwa część główna 7. Festiwalu Filmowego „Przeźrocza” z pokazami filmowymi, spotkaniami i wydarzeniami towarzyszącymi, na które w większości wstęp jest wolny. Część pokazów można oglądać także online na kultureo.pl.
Nowością Przeźroczy 2021 jest konkurs filmowy pn. „Błysk Oka” - o nagrody walczy 16 krótkometrażowych filmów dokumentalnych, wśród których aż trzy są dziełem młodych bydgoskich twórców, jak: Kuba Zalewski, Maja Markowska i Jan Sokala. Pokazy filmów odbywają się w kilku blokach - jeszcze w piątek i sobotę można oglądać je w Kinie Orzeł, Klubie Mózg oraz na kultureo.pl.
Pozycją obowiązkową Przeźroczy 2021 jest pokaz (sobota w sekcji Doc Fun od g. 20.30) filmu „Solar Voyage” Adama Żądło, który podczas festiwalu otrzyma nagrodę Nowego Oka. Tego samego dnia, ale o godz. 18.30 film @miriamfrompoland Piotra Szczepańskiego, który odbierze nagrodę Otwarte Oko 2021 - oba wydarzenia w Kinie Orzeł.
Na finał - niedziela od godz. 18.30 w Kinie Orzeł” - pokaz filmu „Sprawa Gorgonowej” i spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim, autorem także „Zaklętych rewirów” czy „C.K. Dezerterzy”, który opowie też o swoim nowym projekcie filmowym „Jazz Outsider”. Szczegółowy program festiwalu na www.przezrocza-festiwal.pl TUTAJ

Teatr Kameralny w ten weekend (25 i 26.09.) zaprasza na pierwszą premierę nowego sezonu, którą jest spektakl „Nina i Paul”, adresowany do młodzieży od 10. roku życia.
Premiera spektaklu w sobotę (25.09.2021) o godz. 16 w sali kameralnej Opery Nova. Kolejny pokaz - w niedzielę (26.09.) o godz. 11.
Tytułowi bohaterowie spektaklu, Nina i Paul, to dwoje nastolatków, którzy chodzących do jednej klasy, ale tak naprawdę w ogóle się nie znają. Koniec roku, zmiana szkoły i towarzysząca temu perspektywa rozstania mobilizują nastolatków do podjęcia inicjatywy.
- Bohaterowie sztuki przypominają nam, że marzenia można i trzeba realizować, a dzielenie się przeżyciami z bliskim nam ludźmi pozwala doświadczać świata mocniej i głębiej. Scena staje się przestrzenią prawdziwego spotkania, o które tak dziś trudno. Widz nie tylko obserwuje, ale też przeżywa, bo historia Niny i Paula jest historią każdej i każdego z nas - czytamy w zapowiedzi spektaklu, który jest adresowany do widzów od 10. roku życia.
Więcej o spektaklu w rozmowie z reżyserem Rafałem Matuszem pisaliśmy TUTAJ
Bilety w sprzedaży online na portalu www.bilety24.pl