
Przestrzeń miejska uatrakcyjniają też murale z cyklu „Legendy bydgoskie”. Mural "Kazimierz" przy ul. Jagiellońskiej 36 (na zdjęciu) nawiązuje np. do bydgoskiej legendy „O Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy”. Opowiada o spotkaniu króla z łuczniczką Bydgoszczą.

Z kolei do legend miejskich: Pan Twardowski, Węgliszek, Nimfy znad Brdy, Skrzypek, a także Miasto Tratwą Płynące, nawiązuje mural przy ul. Toruńskiej 86.
- Te murale mają walor edukacyjny, szczególnie dla młodego pokolenia i turystów - mówi Marek Iwiński. - Jest też pomysł, by w Bydgoszczy powstał mural poświęcony aktorce Poli Negri oraz wielki mural historyczny, który opowiedziałby całą historię Bydgoszczy. Jego inicjatorem jest Krzysztof Błażejewski, emerytowany dziennikarz Expressu Bydgoskiego. Byłaby to nie lada gratka. Temat jest trudny, bo trzeba wybrać odpowiednio dużą ścianę i dobrze przemyśleć koncepcję. Może ogłosimy konkurs międzynarodowy, bo musiałby go wykonać artysta na miarę Jana Matejki.

O tym, że Bydgoszcz to miasto przyjazne wszystkim, przypomina mural „Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna”, który powstał przy ul. Pięknej 44.

Do dzielnicy muzycznej i historii tego miejsca nawiązuje natomiast malowidło na murze przy ul. 20 Stycznia, obok Akademii Muzycznej. Przedstawia anioły, pięciolinie i nuty.