
Bydgoskie murale powoli stają się znakiem rozpoznawczym miasta. Nie tylko mają za zadanie promować Bydgoszcz, ale także nadają miastu kolorytu i pokazują, że nad Brdą mieszkają ludzie twórczy.
Jeden z najnowszych murali powstaje na murach oporowych budowanej linii tramwajowej na ul. Kujawskiej. Prace są już prawie na finiszu. Malowidło ma być gotowe do końca listopada.

- Będzie to najdłuższy mural w Bydgoszczy (440 metrów) i jeden z najdłuższych w Polsce - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - To kompozycja wielopłaszczyznowa, industrialna i bardzo dynamiczna. Harmonizujące kolory szarości i zieleni stanowią tu tło dla elementów kulistych. Intencją artystów z Gdańska, którzy wykonują mural, było nawiązanie do rytmu muzyki. Tramwaj będzie jechał tu wolniej, więc da to ciekawe wrażenie.

Niewątpliwie atrakcją Bydgoszczy są murale nawiązujące do historii miasta i ludzi, którzy tu żyli.
Na zdjęciu mural poświęcony wybitnemu matematykowi i kryptologowi Marianowi Rejewskiemu przy ul. Gdańskiej 10.

Wśród nich warto wymienić: dwa murale poświęcone wybitnemu matematykowi i kryptologowi Marianowi Rejewskiemu (przy ul. Gdańskiej 10 i Grabary 27), czy mural Józefa Święcickiego (przy ul. Cieszkowskiego), budowniczego wielu bydgoskich kamienic.