Nie sprawdziły się przewidywania agencji Clarivate Analytics, która wskazały trzy inne kandydatury, na podstawie cytowalności badań naukowych.
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii. Troje laureatów
Carolyn R. Bertozzi jest profesorem amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda, Duńczyk Morten Meldal wykłada na Uniwersytecie Kopenhaskim, a Karl Barry Sharpless należy do instytutu badawczego Scripps Research w USA.
Troje naukowców zostało wyróżnionych Nagrodą Nobla za badania nad elementami budulcowymi molekuł, czyli tak zwaną „chemią klik”.
Dla urodzonego w 1941 r. Sharplessa to druga Nagroda Nobla w tej dziedzinie. W 2001 roku otrzymał ją razem z Williamem Knowlesem oraz Ryoji Noyori.
Tylko pięć osób otrzymało Nagrodę Nobla dwukrotnie. Oprócz Sharplessa są to: John Bardeen, Marie Skłodowska-Curie, Linus Pauling i Frederick Sanger.
Nobel z chemii 2022. Za co uhonorowano laureatów?
Chemia „klik” jest terminem wymyślonym przez K. Barry’ego Sharplessa. Określa syntezę chemiczną, w której zachodzą szybkie i skuteczne reakcje między małymi cząsteczkami pozwalające tworzyć nawet skomplikowane związki w prosty sposób.
Z kolei termin chemia bioortogonalna odnosi się reakcji chemicznych, które mogą zachodzić w żywych układach bez zakłócania natywnych procesów biochemicznych. Ten termin wymyśliła Carolyn R. Bertozzi w 2003 roku.
Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 10 mln koron szwedzkich (nieco ponad 4,45 mln złotych).
Laureaci Nagrody Nobla 2022
Źródła: i.pl, PAP
