Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad bydgoskim lotniskiem zderzyły się dwa samoloty! [KALENDARIUM BYDGOSKIE NA 22.09]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Zobacz, co jeszcze wydarzyło się 22 września w Bydgoszczy.
Zobacz, co jeszcze wydarzyło się 22 września w Bydgoszczy. Pawel Lacheta/ Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 22 września. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 22.09 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 22 WRZEŚNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

22 września 1904 roku burmistrzem Bydgoszczy został Hugo Wolff, ostatni niemiecki włodarz miasta, który w 1920 roku przekaże klucze do miasta przedstawicielom Polskiej Rady Ludowej.

22 września 1925 roku nad bydgoskim lotniskiem na wysokości ok. 500 m zderzyły się dwa samoloty szkolne. Ich szczątki spadły w okolicach ul. Szubińskiej przy koszarach 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Śmierć ponieśli plut. pilot Stanisław Wiktorowski oraz uczeń szkoły lotniczej Józef Głowski.

Wiele miejsc w Bydgoszczy na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat zmieniło się nie do poznania. Dzięki zdjęciom satelitarnym, które publikuje Google, możemy zobaczyć z dużej wysokości, jak bardzo zmieniło się nasze miasto. Zajrzeliśmy w miejsca największych inwestycji (i nie tylko), które powstały po 2000 roku w Bydgoszczy i porównaliśmy fotografie zrobione z satelity w różnych latach. Zobacz, jak zmieniło się nasze miasto i jego okolice.Na zdjęciu z prawej - Trasa Uniwersytecka (zdjęcie z 2016 r.). Po lewej - fotografia z 2003.Więcej zdjęć na następnych stronach.Zobacz również: Latamy nad Fordonem

Tak zmieniła się Bydgoszcz. Zobacz porównanie zdjęć satelitarnych

22 września 1929 roku po raz pierwszy zorganizowany został w Polsce Dzień Dziecka przez świeżo powstały Polski Komitet Opieki nad Dzieckiem. W Bydgoszczy dzień zaczął się od specjalnych mszy w kościołach. Potem dzieci udały się do swoich... szkół na uroczyste akademie i odczyty. Po nich nastąpiła najważniejsza dla najmłodszych część tego dnia: wycieczki i zabawy. Podczas nich rozdawano specjalnie w tym celu zakupione cukierki i inne słodycze ze środków zebranych przez komitety organizacyjne. Pieniądze te pochodziły ze zbiórki aktywistek komitetu przeprowadzonej w bydgoskich sklepach oraz na ulicach niedzielę wcześniej.

Tego samego dnia przez Bydgoszcz o 1.30 w nocy przejeżdżały prochy Joachima Lelewela w drodze do Warszawy. Na dworcu Bydgoszcz główna oczekiwały na ten moment władze miasta i delegacje organizacji i stowarzyszeń. Do wagonu z urną włożono wieniec od Bydgoszczy.

22 września 1931 roku w południe w ogniu stanęła fabryka papy dachowej Arona przy ul. Jagiellońskiej w pobliżu gazowni miejskiej. Pożar szybko ugaszono, jednak straty wyniosły ponad 10 tys. złotych.

22 września 1935 roku autokar wiozący 40 młodych bydgoszczanek, parafianek ze Szwedrowa i Bielawek na Zlot Młodych Polek w Szubinie po pęknięciu opony rozbił się o drzewo w okolicach Łabiszyna. Osiem pasażerek zostało rannych.

Wojsko zatrzymało auto, którym jechało 19 osób! [wideo]

22 września 1939 roku w Boryszewie koło Sochaczewa rozstrzelanych zostało 50 żołnierzy Batalionu Obrony Narodowej „Bydgoszcz” z około 200, którzy dostali się do niewoli w nocy z 17 na 18 września w rejonie wsi Iłów i Stare Budy.

22 września 1950 roku robotnicy zatrudnieni przy pracach ziemnych pod kościołem Klarysek w związku z zakładaniem w kościele centralnego ogrzewania trafili przypadkowo obok szczątków pochowanych tam zakonnic, także na grób skrzynkowy pochodzący, jak oszacowano na VIII – V wiek p.n.e. Urny i relikty ozdób oraz elementy odzieży trafiły do muzeum.

22 września 1952 roku miało miejsce otwarcie w wydzielonej części księgarni przy ul. Gdańskiej 5 – bydgoskiego antykwariatu naukowego. Organizatorem i pierwszym kierownikiem został Leon Różdżyński. 23 lata później z drugiej lokalizacji przy ul. Marszałka Focha antykwariat przeniósł się na Stary Rynek 16, gdzie funkcjonuje do dziś.

22 września 1957 roku po raz kolejny do Bydgoszczy przybył prymas kardynał Stefan Wyszyński. Wziął udział w mszy w kościele pw. NSPJ przy pl. Piastowskim i wygłosił kazanie.

22 września 1962 roku w Filharmonii Pomorskiej wystąpił w roli dyrygenta słynny ormiański muzyk i kompozytor Aram Chaczaturian. Wysiadając z samochodu przed budynkiem, mistrz rozbił sobie boleśnie głowę. Podczas koncertu wystąpił z widocznym opatrunkiem.

Faszyn from Raszyn. Największe modowe wpadki Polaków [ZDJĘCIA]

22 września 1969 roku w niedawno oddanej do użytku „Kaskadzie” na Straym Rynku wystąpił kabaret „Pod Egidą” z Janem Pietrzakiem, Igą Cembrzyńską i Jonaszem Koftą.

22 września 1971 roku stanowisko rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej objął prof. inż. Stanisław Kielan z Warszawy. Zasłynął z tego, że był bodaj jedynym rektorem wyższej uczelni w Polsce nie posiadającym tytułu... magistra.

22 września 1998 roku przy polnej drodze, w chaszczach, przy zbiegu ulic Akademickiej i Suczyńskiej w Fordonie na osiedlu Przylesie znaleziono zwłoki kobiety, mieszkanki bloku przy ul. Igrzyskowej, kierowniczki sklepu mięsnego przy ul. Brzęczkowskiego. Do zbrodni doszło w mieszkaniu, śmierć nastąpiła przez uduszenie. Zabójcą okazał się chłopak córki ofiary.

Bydgoszczanie zwiedzali zabytkową halę targową

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo