Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wieży budynku UTP w Bydgoszczy znaleziono kapsułę czasu! [Wideo, ZDJĘCIA]

szu
Dr Franciszek Bromberek, rzecznik rektora UTP prezentuje gazetę, która znajdowała się w kapsule czasu
Dr Franciszek Bromberek, rzecznik rektora UTP prezentuje gazetę, która znajdowała się w kapsule czasu Dariusz Bloch
Na wieży budynku UTP przy Seminaryjnej 3 znaleziono kapsułę z gazetą i kopertą z podpisami robotników sprzed 100 lat.

„Ilustrierte Zeitung fur Blechindustrie” (po polsku „Przegląd Blacharski”) - taki tytuł nosi pismo, którego pożółkły egzemplarz z datą 28 września 1906 znaleźli w miniony wtorek dekarze z firmy PUBR, wykonujący remont dachu na budynku Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ul. Seminaryjnej 3.

Oprócz liczącej ponad 50 stron branżowej gazety, w miedzianym talerzu wieńczącym kopułę wieży znajdowała się firmowa koperta bydgoskiego zakładu blacharsko-dekarskiego Juliusa Kuchnela. Do koperty dekarz włożył swoją wizytówkę z adresem spółki (Luisenstrasse 15-16, dzisiejsza Mazowiecka) oraz odręcznie zapisaną karteczkę. Ktoś fioletową kredką napisał na niej na górze datę: Bromberg 30.08.1907. Poniżej mamy trudne do odczytania imiona i nazwiska, prawdopodobnie autografy wykonawców robót.

- W poniedziałek zdemontowaliśmy iglicę oraz talerz znajdujące się na czubku wieży. We wtorek rano, gdy rozcięliśmy miedzianą blachę, zobaczyliśmy, że w środku są jakieś materiały. Bardzo nas to zaciekawiło, ale nie zaskoczyło. Zwyczaj zostawiania przez budowniczych podobnych „pamiątek” jest praktykowany od wieków - mówi Daria Pilewska, inżynier budowy, notabene absolwentka Wydziału Budownictwa UTP.

QUIZ: Czy znasz znaczenie tych słów?

W środę materiały trafiły w troskliwe i fachowe ręce pracowników uczelnianej biblioteki UTP.

- Skanujemy ostrożnie stronę po stronie, by potem umieścić wszystko w naszych cyfrowych zbiorach - powiedziała naszemu reporterowi Barbara Zielińska z biblioteki UTP, która wczoraj przez cały dzień pieczołowicie zabezpieczała niezwykłe znalezisko.

Pliki stron „Przeglądu Blacharskiego” dostępne będą prawdopodobnie także na stronach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

- Oryginalny egzemplarz gazety chcemy pokazać w zbiorach organizowanego na uczelni Muzeum Techniki i Wzornictwa - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik rektora UTP. - Pasuje tam doskonale, ponieważ nie jest to gazeta codzienna, ale pismo branżowe sprzed 100 lat, zawierające teksty specjalistyczne, związane m.in. z obróbką metalu.


W to samo miejsce zostanie włożona współczesna kapsuła czasu. Co się w niej znajdzie? Czytaj na drugiej stronie

Budynek Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP przy Seminaryjnej 3 przechodzi gruntowny remont. We wtorek ekipę budowlańców spotkała miła niespodzianka. Znaleźli „pamiątkę” po swoich kolegach z branży, liczącą dokładnie 110 lat.

Gazeta, którą we wtorek wyjęli z wieży pracownicy bydgoskiej spółki PUBR, prezentuje się zaskakująco dobrze. Papier pożółkł mocno tylko na zewnętrznych kartach. Gdzieniegdzie jest podziurawiony. Niewykluczone, że to efekt działania insektów. Widać też niewielkie brązowawe punkciki, prawdopodobnie ślady zagrzybienia. Wnętrze pisma natomiast wygląda tak, jakby drukarnia wypuściła je niedawno.

Naprawdę zostało wydane 28 września 1906 roku przez wydawnictwo F. Stoll jr. z siedzibą w Lipsku i oddziałem we Wrocławiu. Egzemplarz nosi numer 39.

- Sprawdziłem. Wydawnictwo istnieje do dzisiaj - mówi dr Franciszek Bromberek. - Samo pismo ma charakter branżowy. Są tu teksty naukowe i techniczne oraz reklamy wyrobów metalowych i maszyn do obróbki metalu.

Przeczytaj też: Sto lat temu obiecywano cuda i oszukiwano „na wnuczka”

Na pierwszej stronie zamieszczono tekst o ubezpieczeniach od wypadków przy pracy. Kolejnych sześć zajmują artykuły o lampach naftowych i innych wyrobach. W sumie, spośród 55 stron, przeszło 40 zajmują ogłoszenia reklamowe. Jak wskazuje nazwa pisma, ilustrowane, ale głównie rysunkami. Jest kobieta w wannie, piecyk z rurką prysznicową, łapcie dekarskie z podeszwą antypoślizgową, lampy naftowe, żarówki oraz sporo sprzętu ciężkiego, jak obrabiarki i prasy. Do tego kilka luźnych kart z reklamami w formie ulotek. Niektóre rozkładane.

Za kilka dni fachowcy zamontują na wieży nową iglicę i talerz, w którym znajdzie się współczesna kapsuła czasu.

- Chcemy tam umieścić zeskanowany egzemplarz gazety z 1906 roku, m.in. w formie cyfrowej. Na płycie i pendrivie. Do tego aktualne materiały o naszym uniwersytecie - mówi rzecznik UTP.

W kapsule znajdzie się również egzemplarz czytanego przez Państwa wydania „Expressu Bydgoskiego” oraz materiały wskazujące na to, kto był wykonawcą trwającego właśnie remontu.

Prace w budynku przy Seminaryjnej 3 trwają od ubiegłego roku. Ich zakres jest spory. Wartość robót wynosi ok. 7 mln zł.

Okazały obiekt przy Seminaryjnej 3, należący obecnie do bydgoskiej uczelni, został wzniesiony w latach 1905-1907. Powstał specjalnie dla Katolickiego Seminarium Nauczycielskiego, które zostało uruchomione jako szkoła państwowa zaraz po zakończeniu robót.

Szkoła miała charakter wyznaniowy. Kształcili się w niej Niemcy i Polacy. W okresie międzywojennym placówka przekształciła się w Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie, a tuż przed wybuchem wojny w Państwowe Liceum Pedagogiczne. W czasie okupacji budynek wykorzystywało wojsko.

Do 1967 roku działało tu Państwowe Liceum Pedagogiczne, a potem Wyższa Szkoła Inżynierska w Bydgoszczy ulokowała Wydział Technologii Chemicznej oraz Bibliotekę Główną. Szyld UTP wisi na obiekcie od 2006 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!