https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na to, by wejść do parku Witosa jeszcze poczekamy [zdjęcia]

Mieszkańcom na razie została udostępniona tylko część alejek. Większość parku jednak wciąż jest zamknięta.
Mieszkańcom na razie została udostępniona tylko część alejek. Większość parku jednak wciąż jest zamknięta. Arkadiusz Wojtasiewicz
- Już nawet nie wiem, ile miesięcy minęło, odkąd nie można wejść do parku Witosa - żali się jedna z naszych Czytelniczek. - W tej chwili nie są tam już prowadzone żadne prace, a ogrodzenia jak były, tak są. Kiedy wreszcie odzyskamy nasz park?

Wygląda na to, że nieprędko. Przypomnijmy, rewitalizacja parku Witosa w Bydgoszczy rozpoczęła się wczesną wiosną ubiegłego roku - wcześniej została rozebrana muszla koncertowa.

Latem 2018 okazało się jednak, że pierwotny plan modernizacji i zagospodarowania tej części miasta będzie trzeba zmienić ze względu na odkrycia, jakich dokonał archeolog Robert Grochowski. W raporcie z badań wskazał, że na terenie parku, dawnego cmentarza ewangelickiego, nie zostały nigdy przeprowadzone ekshumacje, w związku z czym może się tam znajdować nawet 80 tysięcy trumien ze szczątkami.

Po tej informacji miasto wykluczyło z planu rewitalizacji parku wszelkie elementy związane z rozrywką czy rekreacją.

- Witos docelowo ma być miejscem refleksji i wyciszenia - zapowiadał w ubiegłym roku prezydent Rafał Bruski. Powołał także komisję ekspercką, która wspólnie wypracowała rekomendacje w sprawie centralnej części parku, czyli tej, na której stała muszla koncertowa. Eksperci stwierdzili, że warto ogłosić konkurs na projekt zagospodarowania tego miejsca.

Miesiące jednak mijają, a mieszkańcy miasta, a szczególnie okolic Witosa, tracą cierpliwość. Do naszej redakcji w ostatnim czasie zgłosiło się kilka osób. - Nie mamy gdzie spacerować, skryć się w cieniu dla ochłody, wybiegać się z psami, bawić się z dziećmi - mówią. - Ile to jeszcze potrwa? Przecież teraz już nikt tam nic nie robi, a do parku wciąż nie można się dostać.

- Ze względu na zmieniony zakres prac, spowodowany odnalezieniem przez archeologów dawnego cmentarza ewangelickiego, musimy uzyskać zmienione pozwolenie na budowę - odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Procedura już jest w toku, a data zakończenia wszystkich prac wynikających z umowy z wykonawcą to 18 października 2019 tego roku.

- Jednocześnie podpisaliśmy umowę na dodatkowe prace archeologiczne w części centralnej parku - dodaje rzeczniczka. - Te będą realizowane w czasie wakacji. Od ich wyniku uzależnione jest ogłoszenie konkursu na koncepcję zagospodarowania centralnej części parku, jaki zarekomendowali eksperci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Postęp rewitalizacji tego Parku, oraz to w jaki sposób przykłada się do tego władza naszego miasta, woła o pomstę. To kpina, a Bydgoszczą rządzą nieudacznicy....
G
Gość
2019-06-26T07:58:23 02:00, Ka-Pe-WU Gościu:

Qu-wa mać, to szkopy napadły w 1939 roku ub i urządziły Bydgoszczanom taki Bromberger Blutsonntag, że aż ichnie nieboszczyki, zaczęły się w parku sztywnych przewracać, aby jak najszybciej dać nogę przed Ivanem w 1945 roku ze śródmieścia Bydgoszczy !.

Twój poziom inteligencji sięgną dna, błyskotliwa wypowiedź fanatyku.

G
Gość
czyli jak zwykle - ktoś dał ciała - przecież od dawna wiadomo było, co może być w ziemi; jak to możliwe że przez 50 lat ludzie tu chodzili, były koncerty, dzieci się bawiły i.."nagle" olśnienie?!!?!

szkoda również, że nie uwzględniono uwag co do materiałów na drogi - po otwarciu przekonamy się, że "mineralne ścieżki" latek kurzą się jak diabli, a w deszczu zmieniają się w śliskie błoto...no lae panowie urzędnicy wiedzą lepiej..bo nie chodzą po parkach
K
Ka-Pe-WU Gościu
Qu-wa mać, to szkopy napadły w 1939 roku ub i urządziły Bydgoszczanom taki Bromberger Blutsonntag, że aż ichnie nieboszczyki, zaczęły się w parku sztywnych przewracać, aby jak najszybciej dać nogę przed Ivanem w 1945 roku ze śródmieścia Bydgoszczy !.
G
Gość
Dlaczego nie piszecie otwarcie: remont b. ewangielickiego cmentarza, zrownanego z ziemia pod koniec lat 50 ub. wieku?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski