Program Mieszkanie Plus zakłada budowę tanich mieszkań czynszowych dostępnych dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, by zaciągnąć pożyczkę i kupić lokal na wolnym rynku. Cena mieszkań (z opcją ich wykupu) ma być niska, między innymi dlatego, że powstawać mają na gruntach Skarbu Państwa i samorządów.
Do programu zgłosiło się kilkadziesiąt polskich gmin. Nie ma tygodnia, by nie ogłaszano rozpoczęcia budowy albo podpisania umów w jednej z nich. O Bydgoszczy jednak cisza, co podniósł poseł Łukasz Schreiber, pytając, co zrobił prezydent Bruski, by włączyć Bydgoszcz do programu Mieszkanie Plus.
Powstanie 200 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus
- Zadeklarowaliśmy do Banku Gospodarstwa Krajowego budowę około 200 mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Na polecenie prezydenta Rafała Bruskiego temat prowadzi BTBS. Obecnie wybieramy działki, które mogłoby być wykorzystane. Pan poseł Schreiber wszędzie widzi politykę, ale mam nadzieję, że będzie miał odwagę przeprosić za te zarzuty, gdy przybędzie na otwarcie inwestycji - odpowiada Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.
- Wyprzedzając pytanie o to, że inne miasta podpisują listy intencyjne, informuję, że listy intencyjne w tej sprawie nie niosą za sobą żadnego znaczenia. Akty prawne dotyczące programu ciągle nie są jeszcze ostatecznie uchwalone, a bez nich ciężko o konkrety. Inne miasta, które ogłaszają budowy z programu Mieszkanie Plus, nie mają tak zaawansowanego jak my budownictwa społecznego, opartego o towarzystwo budownictwa społecznego.
Zobacz też:
Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...
Tymczasem 12 lipca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli BTBS z BGK Nieruchomości.
- Krokiem, zmierzającym do skorzystania ze środków Programu Mieszkanie Plus, będzie przedstawienie konkretnych nieruchomości miejskich z przeznaczeniem pod budowę mieszkań na wynajem, co pozwoli BGK Nieruchomości na przeprowadzenie szczegółowych ocen i analiz, w tym wizytacji nieruchomości w Bydgoszczy - przekazała nam Beata Wysocka z BTBS. - Ustalono wymagany zakres dokumentów, które Bydgoskie TBS przekaże BGK Nieruchomości (odpis z księgi wieczystej, wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wypisy z rejestru gruntów i wyrys mapy ewidencyjnej, wstępną analizę przyszłej zabudowy).
Jeszcze muszą się zgodzić na udział w programie Mieszkanie Plus
Do budowy jednak ciągle daleko. Spółka BGK Nieruchomości musi zaakceptować i pozytywnie ocenić wskazane lokalizacje. Potem Rada Miasta Bydgoszczy będzie musiała zgodzić się na przejęcie gruntów przez BTBS. To jedna nie koniec - BTBS wraz z BGK Nieruchomości utworzy spółkę celową do budowy dwustu mieszkań i to ta spółka będzie podmiotem biorącym udział w programie Mieszkanie Plus.
Przeczytaj też: Kto ma szansę na klucze od mieszkań BTBS
- W najbliższym czasie powinna zapaść decyzja o przeznaczeniu określonych działek budowlanych, należących do miasta pod zabudowę realizowaną w ramach programu Mieszkanie Plus - zapewnia Beata Wysocka.
Nie wiadomo na razie, czy udział Bydgoszczy w programie zakończy się jedynie na tych dwustu lokalach.
Warto wiedzieć Mieszkanie Plus
Program Mieszkanie Plus nie jest skierowany ani do biednych, ani do bogatych.
- Ma zaspokajać potrzeby mieszkaniowe tych, którzy zarabiają zbyt mało, by kupić samemu nieruchomość, ale jednocześnie zbyt dużo, by zmieścić się w limitach ułatwiającym otrzymanie lokalu od gminy.
- Mieszkania czynszowe będzie można nie tylko wynajmować, ale również wykupić.
- W pierwszym wypadku, w zależności od lokalizacji, czynsz wynieść ma około 20-30 złotych za metr kwadratowy.
- Opcja wykupu zwiększy tę kwotę o około 20 procent.
Jaka pogoda czeka nas w poniedziałek, 24 lipca
