Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na studia poprzeczka idzie w górę. Dlaczego?

Małgorzata Pieczyńska
Dariusz Bloch/archiwum
Bydgoskie szkoły wyższe rozpoczynają internetową rejestrację kandydatów. W tych publicznych na niektóre kierunki trudniej będzie się dostać, bo od tego roku obowiązują nowe zasady finansowania szkół wyższych z kasy państwa.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego nabór prowadzony będzie na 50 kierunków.

- Zamierzamy otworzyć dwa nowe: przewodnictwo i pilotaż turystyczny oraz zarządzanie bezpieczeństwem narodowym - mówi Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW. - Rejestracja internetowa zacznie się 6. czerwca. W ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia (6 osób na miejsce). Chętnych nie brakowało też na filologię angielską (4 osoby na miejsce) i ekonomię (2 osoby na miejsce). Zakładamy, że w nadchodzącym roku akademickim nie będziemy mieli problemów z rekrutacją, bo obecnie niemal idealnie spełniamy wymogi limitów ministerialnych. Mamy nawet możliwość zwiększenia nieco ogólnej liczby studentów i z tego skorzystamy. Tym bardziej, że najbliższe duże ośrodki akademickie, takie jak Toruń (UMK), Gdańsk (UG) i Poznań (UAM) muszą zmniejszyć liczbę przyjmowanych studentów.

Chcą zostać lekarzami

Jak już informowaliśmy, w tym roku zmieniły się zasady finansowania uczelni publicznych. Dotychczas kwota przyznawanej przez państwo dotacji zależała w dużej mierze od liczby przyjętych studentów. Teraz zawarty w algorytmie finasowania tzw. wskaźnik jakości zakłada, że na jednego nauczyciela akademickiego powinno przypadać maksymalnie 13 studentów. W razie przekroczenia tego progu, dotacja dla uczelni będzie niższa.

Z tego powodu o 315 studentów mniej przyjmie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. - To nie jest wielki spadek. Dotychczas mogliśmy przyjąć 2500 kandydatów - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik uczelni. - Wiem, że inne uczelnie w Polsce mocniej będą cięły limity. Na tej sytuacji mogą skorzystać uczelnie prywatne. U nas rejestracja na studia rozpocznie się 5. czerwca. Nabór będzie na 35 kierunków. Nowościami są zielarstwo i fitoterapia (kierunek we współpracy z Collegium Medicum UMK), inżynieria w biologii stosowanej i inspekcja weterynaryjna. To odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Liczymy, że podobnie jak zoofizjoterapia, którą mamy od tego roku akademickiego, będzie to strzał w dziesiątkę. Dotychczas najbardziej oblegane były m.in., budownictwo, mechanika i budowa maszyn, informatyka stosowana, teleinformatyka.

Zobacz również:

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

W Collegium Medicum rejestracja rozpoczęła się 29. maja.

- Na studia stacjonarne jednolite magisterskie i I stopnia potrwa do 10. lipca - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Limity nie są jeszcze zaakceptowane przez ministra zdrowia, ale generalnie Collegium Medicum nie planuje ich obniżenia. Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski. W tym roku, po dwóch dniach rejestracji mieliśmy w systemie 293 osoby. Sporo chętnych, wzorem lat ubiegłych, zgłasza się na farmację, fizjoterapię, pielęgniarstwo, kosmetologię, dietetykę, położnictwo i analitykę medyczną.

Nowoczesne technologie

Rekrutację prowadzą już uczelnie niepubliczne. - U nas zaczęła się 1. maja. Proponujemy 20 kierunków licencjackich, inżynierskich i magisterskich - mówi Sabina Stankiewicz, rzeczniczka WSG. - Stawiamy na nowoczesne technologie, stąd nowością będą mechatronika lotnicza, komputerowe wspomaganie projektowania, inżynieria materiałów budowlanych, programowanie obrabiarek CNC. Nadal będziemy rozwijać ofertę anglojęzyczną i przemysły kreatywne.

W Wyższej Szkole Bankowej rekrutacja potrwa do końca września. - Uruchomiliśmy informatykę w biznesie - studia inżynierskie - i planujemy pedagogikę na studiach magisterskich - mówi Magdalena Karpińska, rzeczniczka uczelni. - W ofercie mamy specjalności dofinansowane z EFS, które obniżają koszty czesnego, np. informatykę w biznesie, design w biznesie oraz inżynierię zarządzania. Wśród tegorocznych kandydatów dużą popularnością cieszą się: finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogika, psychologia w biznesie i coraz częściej kierunki z obszaru IT i nowych technologii, czy designu.

Jedni mają dom o wartości miliona złotych, inni nie są posiadaczami nawet małej kawalerki. Ile zarobili w 2016 roku posłowie wybrani w okręgu bydgoskim, jakie zgromadzili majątki? Zaglądamy do oświadczeń majątkowych.

Portfele i auta bydgoskich posłów. Zaglądamy do oświadczeń majątkowych

Polub "Express" na Facebooku

Express Bydgoski w kapsule czasu na wieży budynku UTP w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!