Mieszkańcy małych miejscowości nie chcą być gorsi od mieszczuchów. Dzięki lokalnym inicjatywom, kwitnie tam życie kulturalne.
<!** Image 2 align=right alt="Image 97434" sub="Dotychczas w Galerii Sztuki ITK w Sicienku odbyło się blisko 20 wystaw. Każdej z nich poświęcony został osobny katalog Fot. Dariusz Bloch">Polska wieś w niczym już nie przypomina tej z powieści „Konopielka” Edwarda Redlińskiego. Przykładów interesujących działań oddolnych, które ożywiają małe miejscowości, nie trzeba szukać daleko. Od czterech lat w podbydgoskim Sicienku działa z powodzeniem Izba Tradycji Kulturalnej. Z inicjatywą jej utworzenia wyszedł wójt Jan Wach.
Na co dzień biblioteka
- W centrum naszej miejscowości stał ciekawy, choć zrujnowany budynek z przełomu XIX i XX wieku. Poprzednio korzystała z niego służba zdrowia, ale kiedy lokal się zwolnił, postanowiliśmy zaadaptować go na potrzeby ITK. Napisaliśmy projekt i szczęśliwie dostaliśmy na jego realizację pieniądze z przedakcesyjnego programu Odnowa Wsi - mówi Jan Wach.
Na co dzień w Izbie Tradycji Kulturalnej działa biblioteka z czytelnią. Odbywają się spotkania lokalnych stowarzyszeń (m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, Towarzystwa Miłośników Sicienka, Ochotniczej Straży Pożarnej). Natomiast raz na kwartał do ITK zapraszani są artyści.
Żródło wciąż bije
Jak dotąd, w Galerii Sztuki ITK odbyło się blisko 20 wystaw. Swoje obrazy prezentowali: Waldemar Kakareko, Marian Olszewski, Aleksandra Simińska, Anna Drejas, Kazimierz Drejas, Krzysztof Kunca, Leszek Goldyszewicz, Bogusław Kuraś, Jacek Soliński, Ryszard Wietecki. Odbyły się wystawy fotografii Jerzego Zegarlińskiego, Zbigniewa Lubaczewskiego, Krystyny Berndt. - Na wernisaż tej ostatniej przyszło jakieś 150 osób. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - wspomina Jan Wach. Do Sicienka zaproszono także znanego poetę ks. Franciszka Kameckiego. Kolejna wystawa w Galerii Sztuki odbędzie się w listopadzie.
<!** reklama>Pomysł mieszkańców Sicienka zyskał wsparcie Bydgoszczy z Galerią Sztuki ITK współpracuje Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego. Ciekawe inicjatywy rodzą się także ze współdziałania środowisk z kilku sąsiadujących z sobą małych miejscowości. Tak właśnie powstała dwa lata temu Wiejska Inicjatywa Kulturalna, obecnie pod nazwą Lokalna Inicjatywa Kulturalna. Utworzyli ją zapaleńcy z Wtelna, Tryszczyna, Morzewca i Gościeradza. W ramach cyklu „Muzyka pól i sadów” zorganizowali u siebie kilka koncertów muzyki poważnej, zapraszają malarzy, wykonawców poezji śpiewanej. - Naszym największym sukcesem jest festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Żródło wciąż bije”, który odbywa się w Bydgoszczy przy wielkim wsparciu UKW i władz miasta - podkreśla Grzegorz Dudziński, przewodniczący LIK.
W najbliższych planach LIK ma „Zaduszki z Herbertem” - listopadowy koncert Piotra Kędziory, zwycięzcy ostatniej edycji festiwalu Jacka Kaczmarskiego.