Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początku marca duże zmiany w rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów w Bydgoszczy

OPRAC.: mc
Wiosną tramwaje mają wrócić na most Pomorski, ale to niejedyna zmiana, jaka czeka pasażerów w Bydgoszczy.
Wiosną tramwaje mają wrócić na most Pomorski, ale to niejedyna zmiana, jaka czeka pasażerów w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Prawdziwa rewolucja w działaniu komunikacji miejskiej w Bydgoszczy na wiosnę. Miasto wzmacnia linię nr 10, tramwaje do Fordonu i na górny taras będą kursować w równych odstępach, a na wielu skrzyżowaniach tramwaje zyskają priorytetowy przejazd. "Zmiany wprowadzimy wraz zakończeniem prac na moście Pomorskim", informuje ratusz.

Szykują się ogromne zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Nowe plany odjazdów autobusów i tramwajów będą obowiązywały od początku marca.

- Wsłuchujemy się w opinie pasażerów – podkreśla zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. – Zdajemy sobie sprawę, że część tramwajów do Fordonu, mimo uruchomienia linii nr 11, jest jeszcze przepełniona. Dlatego od grudnia pracowaliśmy nad pakietem zmian m.in. w obsłudze relacji Centrum-Fordon i poprawie obsługi osiedla Leśnego. Zależy nam, by wszystkie usprawnienia wprowadzić jednym rozkładem jazdy. Stąd powiązaliśmy wszystkie najważniejsze zmiany z planowanym na marzec zakończeniem naprawy na moście Pomorskim.

Tramwaj do Fordonu co 5 minut

Pracownicy ZDMIKP w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dokonali dokładnej analizy czasów przejazdu i poziomu napełnień w tramwajach. Na ich podstawie przygotowywane są nowe rozkłady jazdy. Wybrane zostały priorytetowe kierunki, gdzie tramwaje w godzinach szczytu, z założenia, będą kursować w równych odstępach:

 • Rondo Jagiellonów – Jagiellońska - Fordon (co ok. 4-6 min. w szczycie)
 • Fordon – Jagiellońska- Rondo Jagiellonów (co ok. 4-6 min. w szczycie)
 • Rondo Jagiellonów-Kujawska – Węzeł Szarych Szeregów (co ok. 6-8 min. w szczycie)
 • Węzeł Szarych Szeregów- Kujawska - Rondo Jagiellonów (co ok. 5-8 min. w szczycie)
 • Rondo Jagiellonów- Garbary (co ok. 4-7 min. w szczycie)
 • Garbary - Rondo Jagiellonów (co ok. 4-6 min. w szczycie)

A to oznacza, że w rozkładach jazdy na priorytetowych kierunkach znikną kilkunastominutowe przerwy pomiędzy odjazdami, nawet w godzinach szczytu (np. w drodze z Fordonu do ronda Jagiellonów to nawet 11 minut). To - jak podaje bydgoski ratusz - był jeden z powodów przepełnień na wybranych kursach. Po zmianach na tym priorytetowym kierunku, z którego korzysta najwięcej pasażerów (linie nr 3,5,10) tramwaje będą pojawiać się co około 5 minut.

"Do koordynacji wybrane zostały kierunki, na których podróżuje najwięcej pasażerów. Dlatego na górnym tarasie tramwaje w równych odstępach będą poruszać się od węzła Szarych Szeregów w stronę centrum, a nie z pętli na Glinkach i Kapuściskach. Udało się jednak również na tych pętlach ograniczyć przerwy pomiędzy kursami tramwajów w kierunku ronda Jagiellonów" - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Bydgoszczy

Skoordynowane będą też m.in. odjazdy:

 • linii nr 7 i 11 z Fordonu w kierunku węzła Szarych Szeregów oraz w przeciwnym kierunku (co 9 -11 min w szczycie)
 • linii nr 2 i 10 z Lasu Gdańskiego w kierunku ronda Jagiellonów (co 9 -11 min w szczycie)
 • linie nr 2 i 8 z Kapuściska w stronę Centrum (co 9 -11 min w szczycie)

Obecnie trwa weryfikacja szczegółowych rozkładów jazdy. Mogą wystąpić w związku z tym minimalne korekty w przyjętych założeniach.

Wzmocniona linia tramwaju nr 10

W dni powszednie wydłużone zostanie funkcjonowanie linii nr 10 łączącej Fordon z Lasem Gdańskim. Tramwaje będą kursować także po godzinie 19. Odjazdy z pętli w Lesie Gdańskim będą skoordynowane z linią nr 2. Znacznie poprawi to obsługę osiedla Leśnego. O wprowadzenie tej zmiany apelowali m.in. pracownicy i pacjenci 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz Rada Osiedla Leśne.

Ponadto na kolejnych 8 skrzyżowaniach wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji nadając priorytet pojazdom komunikacji szynowej. Oznacza to, że tramwaje szybciej przejadą w następujących miejscach:

 • Fordońska / Bałtycka – prace programowe zakończone, trwają testy,
 • Fordońska / Fabryczna – prace programowe zakończone, trwają testy,
 • Królowej Jadwigi / Dworcowa – prace programowe zakończone, trwają testy,
 • Gdańska / Mickiewicza – prace programowe zakończone,
 • Dworcowa / Sobieskiego – trwają prace programowe,
 • Solskiego / Chodkiewicza – trwają prace programowe,
 • Wojska Polskiego / Ujejskiego – trwają prace programowe,
 • Toruńska / Spokojna – trwają prace programowe.

W przypadku części skrzyżowań analizowane są jeszcze skutki wprowadzenia zmiana dla pozostałych uczestników ruchu (samochodów, rowerzystów i pieszych), które zadecydują o możliwości włączeniu wysokiego priorytetu dla tramwajów.

Tramwaj wraca na most Pomorski

W marcu tramwaje wrócą też na most Pomorski.

- Będzie to możliwe po zakończeniu trwającej naprawy nasypu prowadzącego na most od strony ronda Fordońskiego. To oznacza skrócenie czasu przejazdu linii nr 4, 6 i 8. Rondo Toruńskie ponownie będzie pełnić funkcję ważnego węzła przesiadkowego. Zakończenie prac umożliwi też wprowadzenie w życie wszystkich powyższych zmian w rozkładach jazdy - informują drogowcy.

Po zakończeniu prac MWIK w marcu na stałe trasy wrócą też:

 • linia nr 61 (przez ul. Ugory-I. Skorupki)
 • linie nr 52,59,60,64 (przez ul. Staszica-3 Maja)
 • linii nr 71 i 77 (przez al. Mickiewicza)
 • linii nr 55 (przez ul. I. Skorupki)
 • linia nr 57 (przez ul. Stawową)

Otwarcie powyższych ulic pozwoli też ograniczyć część opóźnień odnotowywanych w godzinach szczytu. Po zakończeniu tych prac weryfikowane będą czasy przejazdu i napełnienia autobusów.

Międzygminna "40" pojedzie do Ostromecka

Z początkiem marca zacznie funkcjonować w formule całorocznej linia podmiejska nr 40 łącząca pętlę Przylesie między innymi z Ostromeckiem. Funkcjonowanie linii w obszarze podmiejskim finansować będzie gmina Dąbrowa Chełmińska. Gmina bierze pod uwagę możliwość rozszerzenia komunikacji podmiejskiej na swoim terenie po dodatkowych analizach i konsultacjach z mieszkańcami.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera