https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na placu zawsze stał jakiś pomnik

Kamila Czechowska
Na szubińskim placu Wolności, od ponad stu lat stał zawsze jakiś pomnik. Dzisiaj jest to monument zwany Pomnikiem Niepodległości. Nie zawsze tak jednak było.

Na szubińskim placu Wolności, od ponad stu lat stał zawsze jakiś pomnik. Dzisiaj jest to monument zwany Pomnikiem Niepodległości. Nie zawsze tak jednak było.

<!** Image 2 align=right alt="Image 67428" sub="Archiwalna fotografia przedstawia przedwojenną uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika. /Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Szubińskiej">Pierwszy monument na placu stanął jeszcze za czasów pruskich i upamiętniał żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej.

Pruska oszczędność

Po Powstaniu Wielkopolskim szubińskie organizacje skupiające weteranów i mieszkańcy miasteczka zaangażowali się w jego przebudowę - nowemu pomnikowi patronowała „Wolność”. Na zdjęciach z jego poświęcenia, widać bohaterów powstańczych walk, między innymi, ks. radcę Ludwika Sołtysińskiego, Władysława Małka, Jana Bembnistę. Pruska oszczędność była nam wtedy bardzo bliska i podczas prac pozostawiono pruskiego orła i całą bryłę pomnika, a wymieniono tylko tablice. Monument, zburzony przez Niemców, nie przetrwał II wojny światowej.

Kontrowersyjna pamięć?

Po wojnie, w 1946 roku, dla upamiętnienia wyzwolenia Szubina w 1945 roku przez Armię Radziecką oraz ku czci poległych i pomordowanych Polaków, zbudowano „Pomnik Wdzięczności”. Napis po polsku i rosyjsku głosił: „Bohaterom walki o niepodległość i demokrację - mieszkańcy m. Szubina”. Wschodnia i zachodnia strona ozdobione były gwiazdami radzieckimi, wizerunkiem orderu „Za Wojnę Ojczyźnianą” oraz portretem Lenina i Stalina. Strony północa i południowa przyozdobione były godłem orła bez korony, Krzyżem Grunwaldu, krzyżem wzorowanym na odznace związku skupiającego weteranów. Pomnik został prawdopodobnie poświęcony przez ks. Stanisława Gałeckiego, a uroczyste odsłonięcie nastąpiło 22 lipca 1947 roku. Nie jest znany autor jego projektu. Już wtedy pierwotna wersja monumentu wzbudzała wiele kontrowersji.

<!** reklama>Na początku lat 90. XX wieku wokół pomnika rozgorzała dyskusja. W lipcu 1990 roku na sesji Rady Miejskiej wystąpiono z wnioskiem o jego zburzenie. Decyzji nie podjęto, gdyż większość wstrzymała się od głosu. Rozgorzała trwająca trzy lata społeczna dyskusja. W jej wyniku Rada Miejska w Szubinie uchwałą z dnia 29 czerwca 1992 roku podjęła decyzję o rozbiórce pomnika. Społeczeństwo Szubina podzieliło się wtedy na dwa obozy, a temat nadal nie schodził z prasowych tytułów.

Solidnie zbudowany monument i opór części społeczeństwa doprowadziły do rezygnacji z rozbiórki na rzecz modernizacji. W 1993 roku bryłę pomnika odnowiono, by uroczyście odsłonić go 10 listopada 1993 roku. Od strony północnej na tablicy z ciemnego piaskowca widnieje napis: „Bojownikom, o polskość, wolność i niepodległóść Ziemi Szubińskiej 1793-1919”. Od strony południowej napis na tablicy głosi: „Poległym w walkach z okupantem hitlerowskim na wszystkich frontach 1939-1945”.

Autorka jest dyrektorką Muzeum Ziemi Szubińskiej

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski