Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na bydgoskich uczelniach powoli dobiega końca rekrutacja uzupełniająca

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na bydgoskim Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego rekrutacja uzupełniająca zakończyła się wczoraj.
Na bydgoskim Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego rekrutacja uzupełniająca zakończyła się wczoraj. Tomasz Czachorowski
Nie wszystkie, ze względu na małą liczbę chętnych kandydatów, utworzą od października kierunki, które planowały. Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym pięć z 34 na pewno nie zostanie otwartych.

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym kandydaci na studia I stopnia do wyboru mieli 34 kierunki. Niestety, pięć z nich nie zostanie uruchomionych. - Decyzja w tej sprawie już zapadła - mówi dr Franciszek Bromberek, rzecznik uczelni.

- Na inżynierię gazu łupkowego nie było wcale chętnych. Trzy osoby zgłosiły się na fizykę techniczną, na ochronę środowiska - 6, na nanobioinżynierię - 7, a na inżynierię mechaniczną tworzyw - 9. Przyczyn tak małego zainteresowania tymi kierunkami jest co najmniej kilka. Na pewno niż demograficzny, który coraz bardziej daje się we znaki wszystkim uczelniom, ale również stopień trudności studiów, perspektywy pracy i chyba zbyt małe zrozumienie przez kandydatów, co dany kierunek ze sobą niesie.

Nie chcą być fizykami

Na UTP na większość kierunków można się jeszcze rejestrować elektronicznie. - Rekrutację uzupełniającą zakończymy 23 września - mówi dr Franciszek Bromberek. - W tym roku nowością są finanse i rachunkowość. Limit wynosił tu 120 miejsc, a przyjęliśmy 106 osób, czyli całkiem nieźle. Nie zwiększaliśmy liczby kierunków, bo i tak mamy ich dużo. Większy nacisk kładziemy na specjalizacje.

PRZECZYTAJ:Rekrutacja na bydgoskich uczelniach [komentarz]

Dużym zainteresowaniem w pierwszym naborze cieszyła się informatyka stosowana i tu dodatkowa rekrutacja nie była konieczna. Ten kierunek będzie u nas studiować 131 osób, choć limit był 120 miejsc. Tradycyjnie już wśród hitów rekrutacji można wymienić budownictwo - 221 osób przyjętych (limit 180 miejsc), zoofizjoterapię oraz mechanikę i budowę maszyn, choć w przypadku tych dwóch ostatnich kierunków wolne miejsca jeszcze mamy.

W dodatkowym naborze najmniej chętnych mieliśmy na fizykę i edukację techniczno-informatyczną. - Małgorzata Jendryczka, UKW

Do wtorku osoby, które później podjęły decyzję o aplikowaniu na studia, nie dostały się w pierwszym etapie naboru lub poprawiły maturę, miały jeszcze szansę dołączyć do grona studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - We wtorek zakończyliśmy rekrutację uzupełniającą - mówi Małgorzata Jendryczka, rzeczniczka uczelni. - W dodatkowym naborze najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się fizyka oraz edukacja techniczno-informatyczna. Na razie jednak za wcześnie, by powiedzieć, czy któryś z tych kierunków nie zostanie uruchomiony. Potrzebujemy jeszcze kilku dni, żeby sprawdzić, jaka będzie ostateczna liczba studentów od października.

Psychologia wciąż na fali

W tym roku na UKW kandydaci na studia mieli do wyboru 49 kierunków. Wśród nich były cztery nowości: lingwistyka stosowana język rosyjski z językiem chińskim, wojskoznawstwo, zarządzanie kryzysowe w środowisku oraz zarządzanie przyrodą. - Na pierwsze z tych trzech kierunków limity zostaną wypełnione - informuje Małgorzata Jendryczka. - W przypadku zarządzania przyrodą mamy nieco mniej kandydatów, ale tu rekrutacja rozpoczęła się później, bo czekaliśmy na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na UKW w pierwszym etapie zamknięta została rekrutacja na 9 kierunków. - Podobnie jak przed rokiem największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia. Limit wynosił 97 miejsc. O jedno ubiegały się tu aż 4,6 osoby - podkreśla Małgorzata Jendryczka.

Uczelnia nie miała też problemu z rekrutacją na: filologię angielską (4 osoby na miejsce, limit 64 miejsca), ekonomię (2,5 osoby, limit 83), lingwistykę stosowaną - język angielski z językiem niemieckim, bez znajomości języka niemieckiego (3,8 osoby, limit 37). W podstawowym naborze udało się też skompletować chętnych na takie kierunki jak: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, germanistyka bez znajomości języka niemieckiego, wychowania fizyczne, mechatronika oraz humanistyka drugiej generacji.

Lekarski bije rekordy

W Collegium Medicum UMK przyszli studenci mieli do wyboru 15 kierunków. - Na trzy z nich inżynierię biomedyczną, audiofonologię i zdrowie publiczne do 15 września potrwa rekrutacja uzupełniająca - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - W pierwszym naborze na inżynierię biomedyczną zarejestrowało się 109 osób. Było 45 miejsc, ale przyjętych zostało 37 osób, bo tyle ostatecznie złożyło dokumenty. W rekrutacji uzupełniającej na ten kierunek mamy 31 chętnych, więc uda się wypełnić limit miejsc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku audiofonologii. Raczej ruszy też kierunek zdrowie publiczne, bo dotychczas zarejestrowało się 30 osób, choć w pierwszym etapie było mało chętnych.

Jak co roku, w I naborze rekordy bił kierunek lekarski - 23 osoby na miejsce! Dużym powodzeniem cieszyły się też farmacja - 10 osób na miejsce, kosmetologia, fizjoterapia - po 6, pielęgniarstwo, analityka medyczna, dietetyka, elektroradiologia i optyka okularowa - po 4 oraz położnictwo, ratownictwo medyczne, biotechnologia - po 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!