Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można już zamawiać bezpłatne wejściówki na spektakl „Prorok” o Prymasie Tysiąclecia

KW, materiały prasowe
Arkadiusz Wojtasiewicz
Diecezja Bydgoska przygotowuje się do 20-lecia istnienia. W ich ramach, 11 i 12 września o godzinie 19.00 w Teatrze Kameralnym, wystawiony zostanie spektakl „Prorok”, poświęcony osobie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Tego drugiego dnia o 10.30 odbędzie się ponadto specjalny spektakl dedykowany młodzieży, by w ten sposób przybliżyć młodemu pokoleniu osobę i wielkie dzieło Prymasa Tysiąclecia.

Aby opowiedzieć o prymasie Wyszyńskim, autorka sztuki Marta Gzowska-Sawicka postanawia… nie wywoływać go na scenę. Nie dość na tym. Nieobecny prymas ukazany jest w serii scen połączonych ze sobą nie poprzez klasyczną fabułę, a przez luźne skojarzenia i czasem wręcz szokujące kontrasty.

„Prorok” łączy w sobie rzeczy, których pozornie połączyć się nie da: opowieść o klasycznych wartościach z awangardową formą wypowiedzi teatralnej. Reżyserem jest Rafał Sawicki, na scenie zobaczymy: Dorotę Bzdylę-Bondyra, Tomasza Drabka, Magdalenę Kutę, Redbada Klynstra-Komarnickiego, Martę Gzowską-Sawicką, Rafała Sawickiego, Jerzego Zelnika.

Akcja sztuki rozgrywa się w mrocznych latach 50. XX wieku, ale nie brak w niej współczesnych odniesień. Historia życia prymasa układa się w uniwersalną opowieść o wierze i ludzkich wyborach wobec prześladowań i posługujących się przemocą przeciwników. Sztuka zestawia i zderza ze sobą dwóch „kolosów” – stojącego na czele polskiego Kościoła prymasa Wyszyńskiego z komunistycznym aparatem zniewolenia i terroru. Postać prymasa zostaje opisana z perspektywy wroga, który przez długie lata bezskutecznie szukał argumentu, by go skompromitować i odsunąć z życia publicznego i świadomości narodu. Tymczasem prymas na stronach brewiarza miał zapisaną listę swoich prześladowców, z Bolesławem Bierutem na czele, po to, by codziennie modlić się w ich intencji.

Mianem „Proroka” określiła prymasa Wyszyńskiego w swoich tajnych dokumentach komunistyczna Służba Bezpieczeństwa. Okazało się, że ironiczny i pogardliwy w intencji autorów kryptonim stał się trafnym wyznacznikiem jego życiowej drogi. Dzięki wyrzeczeniu się nienawiści do nieprzyjaciół, dzięki niezłomnej wierności Bogu, Wyszyński osiągnął to, co wówczas wydawało się jego przeciwnikom zupełnie niemożliwe.

Konsultantami spektaklu stali się: śp. abp. Henryk Hoser, prof. Jan Żaryn i Grzegorz Górny. Opiekę artystyczną sprawuje Wojciech Tomczyk, a za produkcje odpowiada Mateusz Dzieduszycki. Projekt został przygotowany przez Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – funduszu celowego.

Darmowe wejściówki można zarezerwować na stronie dzieduszyccy.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera