Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Mówiące tkaniny” Jolanty Wdowczyk od dziś w Galerii Miejskiej bwa

Justyna Tota
Justyna Tota
Dr Jolanta Wdowczyk jest adiunktem w Zakładzie Edukacji Plastycznej, na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym UAM w Poznaniu. Prowadzi swoją Pracownię Projektowania Graficznego
Dr Jolanta Wdowczyk jest adiunktem w Zakładzie Edukacji Plastycznej, na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym UAM w Poznaniu. Prowadzi swoją Pracownię Projektowania Graficznego nadesłane
To w Bydgoszczy artystka po raz pierwszy pokaże otwartą wciąż kolekcję lnianych plakatów z cyklu „Projektowanie sprzeciwu”. Te prace mają nie tylko wielki format, ale i siłę przekazu, krzyczą wręcz o problemach współczesnego świata, które dotyczyć mogą każdego z nas. - Są artyści estetyzujący i walczący. Należę do tych drugich - mówi Jolanta Wdowczyk.

Symboliczne, wyraziste, niekiedy będące przestrzennymi obiektami, oszczędne w formie i słowach, którymi się gra, by przekaz zapadł w pamięć - takie właśnie są plakaty Jolanty Wdowczyk. Artystka w ten sposób zwraca naszą uwagę na wkradającą się w codzienne życie agresję, toczące się na świecie wojny, zatruwanie środowiska czy kryzys w międzyludzkich relacjach.

nadesłane

- Przechodzimy obok wielu spraw obojętnie, a przecież to także część otaczającego nas świata, to wszystko przecież może dotknąć także i nas. Moje plakaty mają krzyczeć i zwracać na siebie uwagę. Nie chodzi mi o obraz „oglądany”, a obraz „zapamiętany” - wyjaśnia Jolanta Wdowczyk.

nadesłane

Na wystawie, której wernisaż dziś wieczór w Galerii Miejskiej bwa, zobaczymy dwa zbiory prac artystki, składające się na cykl „Projektowanie sprzeciwu”. Jeden z nich to „Tylko plakat”, czyli kilkanaście czarno-białych prac, charakteryzujących się skrótem i syntezą myśli, określanych przez ich autorkę jako wielkie PIKTOGRAMY PROTESTU. To prace z pogranicza grafiki i plakatu, o których Michał Batory powiedział, że to nie plakaty, lecz bardziej grafika zaangażowana lub socjalna z prostotą Drewińskiego i ciekawą grą słów.

Natomiast zbiór „Nie tylko plakat” tworzy obecnie siedem plakatów z lnianej tkaniny, które są swoistego rodzaju instalacjami. Jolanta Wdowczyk jedną z tkanin pt. „Nie(ch) żyją” (wyraz sprzeciwu wobec wojen) pokazała po raz pierwszy na VII Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie, gdzie zdobyła nagrodę Grand Prix, a profesor Irena Huml z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk nazwała eksperyment artystki „mówiącymi tkaninami”.

nadesłane

Czym różni się - prócz rozwiązań formalnych - plakat wielkoformatowy od tego w tkaninie? - W zbiorze „Tylko plakat” nie pojawia się wprost postać człowieka, ale czujemy jego obecność - „kata” i „ofiary”, natomiast w pracach zbioru „Nie tylko plakat” pojawia się swobodna przebudowa postaci ludzkiej. Moje postacie mają być jednak odindywidualizowane, zabarwione symbolicznie. To może być każda kobieta - dodaje Jolanta Wdowczyk.

Gdzie? Kiedy? Za ile?
„Projektowanie sprzeciwu” wernisaż Jolanty Wdowczyk, Galeria Miejska bwa (ul. Gdańska 20) 13.06. (pt.) godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa czynna będzie do 12 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!