Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Most na ul. Spornej w Bydgoszczy został oddany do użytku [KALENDARIUM BYDGOSKIE NA 25.09]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
NArodowe Archiwum Cyfrowe
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 25 września. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 25.09 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 25 WRZEŚNIA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

25 września 1461 roku w drodze powrotnej z wyprawy wojennej na Pomorze w Bydgoszczy zatrzymał się król Kazimierz Jagiellończyk. Pierwszego dnia pobytu spotkał się z delegacją stanów pruskich na czele z Gabrielem Bażyńskim i wujem Mikołaja Kopernika, przyszłym biskupem warmińskim, Łukaszem Watzenrode. Podczas pobytu król dowiedział się o śmierci swojej matki, Zofii Holszańskiej w Krakowie. 29 września król udał się do Brześcia Kuj.

25 września 1895 roku przed południem zapalił się zakład przemysłowy Towarzystwa Okrętowego przy ul. Szyperskiej, produkujący m.in. drewniane łodzie. Spaliły się całkowicie stolarnia i warsztaty z maszynami. Straż, która pojawiła się z opóźnieniem, zdążyła już tylko zapobiec spaleniu się sąsiednich warsztatów Kretschmera.

Zobaczcie, jak się nasza Bydgoszcz zmienia. Na następnych stronach porównujemy znane miejsca w Bydgoszczy na dwóch fotografiach, które często dzieli ponad sto lat. ➤ Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii NA NASTĘPNYCH STRONACH.Na zdjęciu: To  porównanie  dwóch  zdjęć  najstarszych  bydgoszczan  z  pewnością  napełnia smutkiem. Nieistniejący, bo  zniszczony przez okupantów w czasie  ii wojny budynek zwany „szałasem” Bydgoskiego  towarzystwa  Wioślarskiego nie został nigdy odbudowany.  Nie było takiej potrzeby. Klub uzyskał  bowiem w użytkowanie „wypasiony”  obiekt po drugiej stronie rzeki w spuściźnie  po  niemieckim  „frithjofie”. Dziś  BTW  mieści  się  w  budynku  za  trasą Uniwersytecką, tam zaś, gdzie  przed II wojną był obiekt tętniący życiem,  gdzie  znajdowało  się  miejsce wielu  pamiętnych  spotkań,  zebrań  i uroczystości jest cicho i pusto. Zapewne niewielu spacerowiczów wie,  co tu kiedyś było...  Zobacz wideo:11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Bydgoszcz na starych i nowych zdjęciach. Zobaczcie, jak się ...

25 września 1934 roku w Bydgoszczy konsylium lekarskie zwołane w sprawie tajemniczej choroby 3-letniej dziewczynki, orzekło, że jest ona chora na „niezwykle rzadką chorobę Heine-Medina”. Był to pierwszy przypadek tej choroby infekcyjnej w Polsce, prawdopodobnie przywieziony do nas z Niemiec, gdzie zanotowano przypadki zachorowania na pograniczu z Danią.

25 września 1938 roku w Bydgoszczy w siedzibie Komendy Federacji Związków Obrony Ojczyzny przy ul. Zygmunta Augusta 18 otwarte zostało biuro werbunkowe dla ochotników, którzy byli gotowi wyruszyć z bronią w ręku, aby odebrać Czechom Śląsk Zaolziański.

25 września 1949 roku oddany został do użytku nowy drewniany most przez Brdę w ciągu ulicy Spornej.

25 września 1955 roku, wygrywając w Poznaniu z Unią Leszno, żużlowcy Polonii Bydgoszcz sięgnęli po pierwsze w historii klubu drużynowe mistrzostwo Polski.

25 września 1970 roku zakończono budowę ostatniego bloku na osiedlu Błonie według pierwotnego projektu z roku 1961.

25 września 1991 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy odbyła się manifestacja byłych żołnierzy Armii Krajowej. Zebranych powitał kapelan AK ks. Stanisław Wiśniewski z Bydgoszczy, a dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego gen. dyw. Zbigniew Zalewski wręczył weteranom sztandar.

Tak bydgoski Dworzec Główny zmieniał się na przestrzeni lat. Oto kilka fotografii z dawniejszych i nie tak odległych czasów.

Bydgoszcz Główna - dawniej i dziś [zobacz zdjęcia]

25 września 2004 roku po raz pierwszy doszło do wioślarskiej rywalizacji ósemek z Bydgoszczy i Cambridge w ramach XIII Wielkiej Wioślarskiej o puchar Brdy na trasie długości 8,5 km z Łęgnowa do Rybiego Rynku. Ósemka Akademii Bydgoskiej okazał się o kilka długości lepsza od rywali.

25 września 2005 roku odbyły się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu RP. W okręgu bydgoskim najwięcej głosów zyskali poseł Janusz Zemke (SLD) 34 tys., Tomasz Markowski (PiS) 17,1 tys. i Teresa Piotrowska (PO) 16,7 tys. głosów. Senatorami zostali Radosław Sikorski (PO) i Kosma Złotowski (PiS).

Zobacz:
SPOD EKRANU. Coś dla fanów mocnego żartu: Spod ekranu - recenzja filmu "Juliusz".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!