MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring pilnie potrzebny

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Najstarszy i jeden z dwóch w Polsce Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego na skwerze przy ul. Bernardyńskiej był od chwili powstania chlubą mieszkańców Bydgoszczy.

Najstarszy i jeden z dwóch w Polsce Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego na skwerze przy ul. Bernardyńskiej był od chwili powstania chlubą mieszkańców Bydgoszczy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 136315" sub="Od kilku tygodni pomnik jest niszczony przez wandali. Problem zapewne zostałby rozwiązany, gdyby to miejsce „obserwowała” kamera monitoringu Fot. Krzysztof Błażejewski">Płyta nagrobna, wykonana w 1925 roku z białego marmuru, z wyrytą piękną postacią anioła trzymającego bukiet kwiatów z napisem „Nieznanemu Powstańcowi Wielkopolskiemu - Rodacy”, została uratowana przed nieuchronną dewastacją, jaka spotkała wszystkie polskie narodowe pamiątki w 1939 r. W pierwszych dniach września 1939 pracownicy Składnicy Ogrodów Miejskich przezornie płytę ukryli.

Przetrwała do dziś, a po gruntownej renowacji w ub. roku znów spoczęła na symbolicznym grobie jednego z wielu nieznanych powstańców poległych za polskość Bydgoszczy i okolic. Niestety, od paru tygodni płytę za cel swojej działalności obrali nieznani dotąd wandale.

<!** reklama>Na płycie, tuż nad postacią anioła, regularnie pojawiają się trzy szóstki. Dla kreślących je „wesołków” to pewnie dobra zabawa, tym ciekawsza, że „666” bywa interpretowane jako satanistyczny symbol, odpowiednik Bestii z Apokalipsy św. Jana. Ich kreślenie przed dniem Wszystkich Świętych miało zatem szczególnie zbulwersować mieszkańców. Szóstki, cierpliwie zmywane przez opiekunów grobu, pojawiały się raz po raz.

<!** Image 3 align=right alt="Image 136315" >- Dzisiaj znowu spróbuję umyć płytę. Niestety, nie mam pewności, czy nie trzeba będzie użyć do tego specjalnych środków, bowiem farba, wielokrotnie nanoszona, wżarła się już w marmur - mówi Wojciech Sobolewski, sekretarz Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci. - Złożę też wniosek do Straży Miejskiej o zwrócenie szczególnej uwagi na grób i jego okolice.

Mniej więcej rok temu, po odnowie grobu i pomnika, proponowano objęcie tego miejsca monitoringiem miejskim. Jak dotąd, tak się nie stało. Może ten incydent przekona decydentów z ratusza?

Dewastowany pomnik

  • Płyta Grobu Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przetrwała hitlerowską okupację (wykonana została w 1925 roku z białego marmuru).
  • Niestety, od dłuższego czasu jest dewastowana przez wandali, którzy regularnie wypisują na niej liczbę 666.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!