Atmosfera tajemniczości towarzyszy negocjacjom w sprawie sprzedaży Mondi Packaging Paper Świecie fińsko-szwedzkiemu koncernowi. Pracownicy spółki nie ukrywają obaw.
<!** Image 2 align=right alt="Image 23815" >- Nie wiadomo, czego możemy się spodziewać po nowym właścicielu, jeśli transakcja dojdzie do skutku. Mamy nadzieję, że nie będzie on rozważał masowych zwolnień, jakie chciano przeprowadzić dwa lata temu - mówią pracownicy Mondi w Świeciu.
Jak podał internetowy serwis informacyjny branży papierniczej www.opakowania.com.pl fińsko -szwedzki koncern Stora Enso jest zainteresowany kupnem Grupy Mondi, w której skład wchodzi także Mondi Packaging Paper Świecie. Zdaniem serwisu cena transakcji może wynieść nawet 6,5 miliarda euro (około 25 miliardów złotych).
Grupa Mondi jest częścią konsorcjum Anglo-American, które planuje skupić się na wydobyciu minerałów i pozbyć się firm z innych branż, w tym papierniczej.
Grupa Mondi powstała z połączenia południowo-afrykańskiego Mondi Paper Company oraz austriackich firm Frantschach i Neusiedler.
Stora Enso to światowy potentat w branży papierniczej, działający również w Polsce. Zatrudnia 46 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach.
W Mondi nie zaprzeczają, ani nie potwierdzają, że toczą się negocjacje z fińsko - szwedzkim koncernem. Nie są jednak zbyt rozmowni.
- Bez komentarza - oświadczył lakonicznie Maciej Kunda, prezes Mondi Packaging Paper Świecie.
Szczegóły rozmów utrzymywane są w tajemnicy. W spółce jednak aż huczy od plotek. Pracownicy najbardziej obawiają się, że powtórzy się sytuacja sprzed dwóch lat. Zarząd ówczesnego Frantschachu (spółka zmieniła nazwę na Mondi w styczniu ubiegłego roku) podjął wtedy decyzję o zwolnieniu 260 z nieco ponad tysiąca zatrudnionych. W efekcie doszło do protestu pracowników. Ostatecznie zarząd wycofał się z tego pomysłu po rozmowach ze związkami zawodowymi.
Mondi Packaging Paper Świecie jest jednym z pięciu największych producentów papieru do produkcji worków i tektury falistej w Europie. W ubiegłym roku firma miała ponad 1 miliard 280 milionów złotych przychodu. Produkuje blisko 800 tys. ton papieru rocznie, z czego aż 77 proc. trafia na eksport. Od kilku lat notowana jest również na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
O tym, jak ścisłą kontrolą obłożono przepływ informacji na temat toczonych negocjacji, świadczy fakt, że nawet związkowcy, nie kwapią się do jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.
- Nic nam nie wiadomo na temat rozmów z Finami i Szwedami - ucina przewodniczący zakładowej “Solidarności”, Marek Witomski.
