Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny zespół ECMO ze szpitala Jurasza w Bydgoszczy ma za sobą pierwszą wyjazdową misję

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Mobilny zespół ECMO działa w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy w ramach Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych. Za sobą ma swój pierwszy ważny wyjazd.
Mobilny zespół ECMO działa w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy w ramach Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych. Za sobą ma swój pierwszy ważny wyjazd.
To był ważny moment. Po raz pierwszy mobilny zespół ECMO ze szpitala Jurasza w Bydgoszczy udał się do innego ośrodka w regionie, by tam wdrożyć terapię ECMO i wrócić z pacjentką na pokładzie do Bydgoszczy.

Mobilny zespół ECMO działa w szpitalu Jurasza w ramach Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych.

- Dokładnie 6 lipca br. roku otrzymaliśmy telefoniczne zgłoszenie o 27-letniej pacjentce leczonej na jednym z oddziałów intensywnej terapii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - mówi dr n. med. Przemysław Jasiewicz, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych w szpitalu Jurasza. - Po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną i przebiegiem choroby zapadła decyzja o kwalifikacji pacjentki do terapii ECMO.

Mobilny zespół ECMO stanął przed wieloma wyzwaniami

Ze względu na ciężki stan pacjentki istniało znaczne ryzyko transportu. W efekcie postanowiono o wysłaniu tam mobilnego zespołu ECMO i wdrożeniu terapii na miejscu. W skład zespołu weszli dwaj lekarze dr Przemysław Jasiewicz, dr Adam Czarny (Oddział Kardioanestezjologii), a także pielęgniarz Marcin Ratajczak (Oddział Kardioanestezjologii) oraz Krzysztof Kobusiński i Łukasz Soliński z firmy TRIOMED.

Mobilny zespół ECMO zmierzył się z wieloma wyzwaniami w czasie tej misji. Pierwszym było zapewnienie odpowiedniego transportu ECMO do miejsca zdarzenia.

- Urządzenie jest niezwykle skomplikowane i delikatne, dlatego konieczne było zapewnienie odpowiednich środków transportu i profesjonalnej obsługi - zaznacza dr Przemysław Jasiewicz. - Po dotarciu na miejsce musieliśmy szybko ocenić stan pacjentki, dokonać ostatecznej kwalifikacji i skonfigurować ECMO. Z wykorzystaniem technik echokardiografii (w tym przezprzełykowej) oraz przy wsparciu personelu miejscowego oddziału intensywnej terapii pacjentce założono kaniule i rozpoczęto terapię ECMO.

Zapewniło to kobiecie szansę na przeżycie i stabilizację. W rezultacie możliwe było bezpieczne jej przetransportowanie do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w bydgoskim szpitalu Jurasza, gdzie kontynuowano leczenie. Dzięki zaangażowaniu mobilnego zespołu ECMO pacjentka otrzymała natychmiastową pomoc i wsparcie, które w innych okolicznościach byłoby niedostępne.

Terapia ECMO to zaawansowana technologia medyczna

- Ta misja była ważnym krokiem w rozwoju intensywnej terapii naszego szpitala, ale i województwa. Otwiera drogę do większej dostępności ECMO w przypadkach nagłych - podkreśla dr Przemysław Jasiewicz. - Mobilność ECMO otwiera też drzwi do bardziej skutecznej opieki nad pacjentami w mniejszych ośrodkach, trudno dostępnych obszarach lub w sytuacjach katastrofalnych.

Po tym udanym wyjeździe mobilnego zespołu ECMO można przewidywać dalszy rozwój tej innowacyjnej koncepcji. Terapia ECMO to zaawansowana technologia medyczna, która zastępuje i wspomaga czynność układu oddechowego i krążenia.

- Polega na przeprowadzaniu krwi przy pomocy pompy przez oksygenator, gdzie następuje utlenowanie jej i usunięcie dwutlenku węgla. Krew jest następnie ponownie wprowadzona do organizmu pacjenta - mówi dr Przemysław Jasiewicz. - ECMO to niezwykle skomplikowane i precyzyjne urządzenie, które wymaga wyspecjalizowanej wiedzy i doświadczenia personelu medycznego.

Tradycyjnie ECMO stosowano w warunkach szpitalnych, gdzie są dostępni doświadczony personel i odpowiednia infrastruktura. Problemem pozostawała dostępność do tej metody dla pacjentów leczonych poza wysokospecjalistycznymi ośrodkami.

- Z tego powodu zrodził się pomysł, by w naszym szpitalu powstał mobilny zespół ECMO, który może być wysłany praktycznie w każde miejsce, aby zapewnić natychmiastową pomoc w nagłych przypadkach - zaznacza dr Przemysław Przemysław Jasiewicz. - Dzięki wsparciu dyrekcji szpitala Jurasza i doposażeniu Oddziału Kardioanestezjologii oraz karetki wyjazdowej w niezbędny sprzęt możliwe było utworzenie w ramach Uniwersyteckiego Centrum Terapii Pozaustrojowych wyjazdowego zespołu ECMO.

Kontakt do zespołu ECMO: 52 585 46 00, 52 585 44 40 lub www.uctp.jurasza.pl

Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo