MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młyny Rothera w Bydgoszczy z największą fontanną kaskadową w Polsce

Justyna Tota
Opracowanie:
Fontanna będzie wzdłuż trasów przy Młynach Rothera
Fontanna będzie wzdłuż trasów przy Młynach Rothera wizualizacja UMB
Młyny Rothera już wkrótce będą zachwycać bydgoszczan i przyciągać turystów nie tylko powstającym w nich Parkiem Kultury, ale także m.in. największą w kraju fontanną kaskadową, na taras której zaproszeni zostaniemy wiosną 2021 roku. A już we wrześniu rusza projekt „Węzły – miasto w sieci”.

Media 25 czerwca zostały zaproszone na spacer inwestycyjny po rewitalizowanych Młynach Rothera, które składają się ze Spichrza Zbożowego (od strony Brdy), Spichrza Mącznego (od strony ul. Mennica) i łączącego je młyna. Miasto pozyskało na ten cel unijne fundusze w wysokości ponad 25 mln zł. Koszt obecnie prowadzonych prac to około 95 mln zł. Obiektem, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, zarządzać będzie nowa miejska instytucja – Park Kultury.

Nasz fotoreporter zajrzał do wnętrz zabytkowych obiektów, w których gotowa jest już konstrukcja antresoli z klatką schodową. Na jej szczycie zaprojektowane jest wyjście na dach z punktem widokowym. Część dachu młyna - od strony spichrza mącznego - jest przeszklona, dzięki czemu wnętrze głównego gmachu jest oświetlone naturalnym światłem. W tej części obiektu będzie winda.

Koronawirus sprawił, że wakacje 2020 wyglądają inaczej, niż w poprzednich latach. Polacy, którzy planowali wyjazd za granicę - w większości - zrezygnowali z dalekich podróży i spędzają wczasy w kraju. Kiedyś na wyjazd do obcych krajów - z zupełnie innych powodów - pozwolić mogli sobie nieliczni.  Mimo to wczasy miały swój urok i klimat, za którym wielu z nas tęskni. Zaglądamy do archiwalnych zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego. Tak wypoczywano w latach 50., 60., 70.Więcej zdjęć na następnych stronach.

Kemping w czasach PRL. Tak kiedyś wypoczywali Polacy [zdjęcia]

Ponad 50 dysz na blisko 1000 metrów kwadratowych

W spichrzach trwają obecnie prace wykończeniowe. Układane są podłogi, montowana jest stolarka drzwiowa, sufity. Do nowych funkcji przystosowywany jest budynek dawnych łazienek i kotłowni, znajdujące się przy nowych tarasach. Na zewnątrz montowane są impregnowane deski tarasów. I to właśnie na tarasach będą kaskadowe fontanny - największe takie w Polsce.

Na powierzchni blisko 1000 metrów kwadratowych woda tryskać będzie z ponad 50 dysz o zróżnicowanej budowie, będzie też oświetlenie. - Niecka fontanny rozpoczyna się wzdłuż schodów prowadzących na taras przy spichrzu mącznym (od strony polany na Wyspie Młyńskiej). Woda kaskadowo opadać będzie w kierunku odrestaurowanego komina. Będzie on odbijał się w tafli wody. Następnie woda spływać będzie do niecek położonych równolegle do spichrza zbożowego i zakończy swój bieg przy wejściu do obiektu - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urząd Miasta Bydgoszczy.

Dodajmy, że niecka fontanny wykończona będzie okładziną z szarego granitu. Fontannę otaczać ma rozległy taras przylegający do obu spichrzy. Wykonawca deklaruje zakończenie prac budowlanych do końca roku.

- Nie mam wątpliwości, że bydgoszczanie są dumni z tej inwestycji – mówi prezydent Bydgoszczy. – Odzyskujemy nie tylko cenny zabytek architektury przemysłowej. Ta inwestycja to również finał rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Liczę, że nowy Park Kultury będzie jedną z największych atrakcji dla osób odwiedzających Bydgoszcz. Jednocześnie rozpoczynając to zadanie od początku stawiamy na to, by obiekt był jak najszerzej dostępny dla bydgoszczan, zachęcał do spędzania wolnego czasu na Wyspie Młyńskiej – mówi Rafał Bruski.

Konkurs na aranżację wnętrz, praca nad wystawami

Młyny Rothera to nie tylko odrestaurowany historyczny budynek. To przede wszystkim Park Kultury, który tam powstaje. W tej chwili trwają prace nad przygotowaniem wystaw i wnętrz. - Przed nami ogłoszenie konkursów na projekt aranżacji wnętrz kompleksu i koncepcje wizualno-przestrzenne wystaw w młynie. Aktualnie pracujemy nad przygotowaniem do zarządzania kompleksem, budowaniem zespołu instytucji i nawiązywaniem współpracy z partnerami. Pracujemy też nad tworzeniem treści wystaw, które powstaną przy zaangażowaniu różnych środowisk oraz bydgoszczan - zapowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

- Na pewno we wrześniu będziemy mówić już o tych szczegółowych koncepcjach i już nie tylko pomysłach, ale też rozwiązaniach. Równolegle pracujemy nad programem. Też we wrześniu zaprosimy do konsultacji wybranych elementów programu, czyli tego, co się ma w tej przestrzeni dziać - zapewnia Sławomir Czarnecki, dyrektor Parku Kultury.

Zwiastunem koncepcji wystaw stałych będzie projekt „Węzły – miasto w sieci”, na które jest dofinansowanie z programu „Kultura w sieci”. - Poprzez opowieść o dziedzictwie kulturowym miasta w kontekście aktualnych wyzwań, chcemy budować tożsamość mieszkańców i pokazać, że uczestnictwo w kulturze pomaga w tworzeniu wspólnoty - wyjaśnia dyrektor.

W przyszłym roku obiekt ma być stopniowo udostępniany mieszkańcom. Wiosną 2021, miasto jako inwestor, zaprosi na taras z największą fontanną w Polsce, a pod hasłem „Młyny w budowie” odbywać się będą, m.in., warsztaty czy kameralne koncerty.

Logo wielu z tych marek widujesz na co dzień. Wiele z nich dobrze pamiętasz i byłbyś w stanie odtworzyć. Ale czy przyjrzałeś się im dokładnie i dostrzegłeś wszystkie szczegóły? Zobacz zdjęcia i opis ▶▶

Ukryty przekaz w logo znanych marek. Czy Ty też to widzisz?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski