Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Szubina i Bergen połączył Tydzień Pokoju

Iwona Matusiak
Otwarcie wystawy w muzeum było okazją do rozmów o współpracy młodych z Bergen i Szubina
Otwarcie wystawy w muzeum było okazją do rozmów o współpracy młodych z Bergen i Szubina Iwona Matusiak
Początek wszelkich wspólnych działań narodził się w szubińskim liceum, w momencie powstania klubu europejskiego.

- Przed 12 laty założyłam Europejski Klub „Euroumbrella”. Jednym z pierwszych pomysłów było odnalezienie mieszkańców, którzy przed wojną mieszkali w Szubinie. Tak narodziły się kontakty z Bergen - mówi Bernadeta Kowalska z I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie.
- Nasze działania wspierać zaczął również burmistrz Ignacy Pogodziński i za to bardzo mu dziękuję. Pomagał w kwestii wyjazdów do Bergen oraz przy innych okazjach, dzięki temu mogliśmy je rozwijać.

Młodzież z Szubina i Bergen połączył Tydzień Pokoju
Iwona Matusiak

Okazja do wymiany doświadczeń i zacieśnienia więzów była również w ubiegłym roku, kiedy to uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie, a także uczniowie z Czech, Holandii, Wielskiej Brytanii, Niemiec i Polski wzięli udział w Tygodniu Pokoju Anny Frank w Bergen. Wówczas to młodzi ludzie, podczas wspólnych spotkań tworzyli obrazy w formie kolaży, które miały ukazywać życie Anny Frank - żydowskiej dziewczyny, przez dwa lata ukrywającej się w Amsterdamie razem z rodzicami, zmarłej w obozie koncentracyjnym Bergen - Belsen na tyfus w 1945 roku, na krótko przed wyzwoleniem obozu przez Brytyjczyków. Dzisiaj o jej życiu i przeżyciach dowiadujemy się z dziennika, który pisała w trakcie ukrywania się.

- Co dwa lata młodzi ludzie przyjeżdżają na Dni Pokoju Anny Frank do Bergen, aby pracować nad pamiętnikiem i wspomnieniami. W tle tych spotkań oczywiście znajdują się zdarzenia z II wojny światowej. Ważne jest to, że młodzież wspomina te wydarzenia i zastanawia się nad nimi - mówił podczas wernisażu prac Rainer Prokop, burmistrz Bergen. - Szczególnie zaangażowane w te działania były zawsze dwie osoby z Szubina, burmistrz Ignacy Pogodziński i Bernadeta Kowalska, która rozpoczęła kontakt między nami - dodał burmistrz Bergen.

Teraz obrazy powstałe w Bergen w 2013 roku można zobaczyć w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Ilustrują one niektóre tematy, poruszane w dzienniku Anny Frank, w tym na przykład miłość, strach, jedzenie czy przyszłość, relacje rodzinne, przeżycia i emocje młodej dziewczyny. Spośród szubinian w projekcie udział wzięły: Patrycja Rzekanowska, Marta Szymaniak, Ada Kubacka, Kamila Grochala, Natalia Stępniewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!