Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi lekarze z Kliniki Urologii ze szpitala Biziela szkolili się za granicą z technik chirurgii z użyciem robota [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Lek. Damian Peterson (od lewej) przebywał na kursie w ORSI Academy w Belgii, natomiast lek. Paweł Szyperski zdobywał doświadczenie na stażu w Madrycie.
Lek. Damian Peterson (od lewej) przebywał na kursie w ORSI Academy w Belgii, natomiast lek. Paweł Szyperski zdobywał doświadczenie na stażu w Madrycie. Nadesłane
- To był zaszczyt, bo zdobywaliśmy doświadczenie pod okiem światowej sławy specjalistów urologii robotycznej - mówią dwaj lekarze rezydenci z Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy. Lek. Damian Peterson`był na szkoleniu w Belgii, z kolei lek. Paweł Szyperski na stażu w Madrycie.

Lek. Damian Peterson niedawno, bo pod koniec 2023 roku, wziął udział w szkoleniu w renomowanym ośrodku chirurgii robotycznej ORSI Academy w Belgii. Kurs był nagrodą, bo w czerwcu ub. roku młody lekarz został jednym z trzech laureatów I Ogólnopolskich Mistrzostw Lekarzy i Studentów Medycyny na Symulatorze Robota Chirurgicznego "Gorzów Robot Challenge".

- Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi - mówi lek. Damian Peterson. - Od dwóch lat pracuję w szpitalu Biziela. Specjalizację z urologii robię pod opieką prof. Piotra Jarzemskiego. Pojechałem na mistrzostwa do Gorzowa, aby poćwiczyć na symulatorze. Najpierw udało mi się zakwalifikować do grona 10 finalistów, a potem znalazłem się wśród 3 laureatów. Nie przypuszczałem, że czeka mnie tak wspaniała nagroda, jak szkolenie w Belgii.

W cenionym ośrodku w Belgii uczył się od najlepszych

W rezultacie lek. Damian Peterson w grudniu ub. roku pojechał na kurs do ORSI Academy.

- To było niezwykle cenne doświadczenie. ORSI Academy to znany i ceniony ośrodek na świecie - mówi lek. rezydent Damian Peterson. - Na dodatek przewodniczącym kursu był światowej sławy specjalista urologii robotycznej prof. Alex Mottrie. W czasie szkolenia nie tylko mieliśmy okazję zapoznać się z systemem robotycznym da Vinci. Była też najważniejsza dla mnie rzecz, czyli część praktyczna. Robot podłączony został pod preparaty zwierzęce. Mogłem usiąść za konsolą i ćwiczyć zdolności manualne i techniki chirurgii robotycznej.

W urologii coraz więcej operacji wykonuje się z użyciem robota da Vinci, więc nauka poprzez praktykę na takim kursie pozwoliła młodemu lekarzowi zwiększyć swoje kompetencje w zakresie obsługi systemu robotycznego da Vinci.

- Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza, że mogłem szkolić się pod okiem najlepszych specjalistów z tego belgijskiego ośrodka - podkreśla lek. Damian Peterson.

Czynny udział w zabiegach z użyciem robota da Vinci w Madrycie

Wcześniej okazję do doskonalenia dotychczasowych umiejętności z zakresu operacji z wykorzystaniem systemu robotowego da Vinci miał natomiast lek. Paweł Szyperski, także rezydent w Klinice Urologii w szpitalu Biziela. Lekarz jest w trakcie 5. roku specjalizacji w dziedzinie urologii i przebywał na stażu w Madrycie.

- Odbyłem go pod nadzorem wybitnego specjalisty urologa FEBU, profesora Ignacio Moncada Iribarren, kierownika Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego La Zarzuela - informuje lek. Paweł Szyperski. - Prof. Moncada należy do grona najbardziej doświadczonych autorytetów urologicznych, m.in., w dziedzinie robotyki. Jest osobą znaną i bardzo poważaną na arenie międzynarodowej.

Jak podkreśla lek. Paweł Szyperski staż, który trwał od 10 października do 26 listopada ub. roku, umożliwił mu konfrontację wiedzy teoretycznej oraz praktycznej zdobytej w Klinice Urologii szpitala Biziela z prestiżowym ośrodkiem urologicznym La Zarzuela w Madrycie.

- Dzięki życzliwości prof. Moncady brałem czynny udział w zabiegach robotycznych z użyciem systemu da Vinci: prostatektomii radykalnej, adenomektomii, cystektomii czy NSS (usunięcie guza nerki z zaoszczędzeniem narządu). - mówi lek. Paweł Szyperski. - Pod okiem doświadczonych specjalistów doskonaliłem swoje umiejętności z obsługi systemu robotowego, uczyłem się kluczowych niuansów operacji robotowych. Miałem również okazję samodzielnie wykonywać zabiegi krok po kroku pod nadzorem prof. Moncady.

Dla lek. Pawła Szyperskiego staż był także okazją do zapoznania się z innymi (niż da Vinci) systemami robotycznymi.

- Uczestniczyłem w zabiegach z wykorzystaniem systemów: Hugo firmy Medtronic oraz Versius firmy CMR Surgical, poznając różnice w obsłudze i użytkowaniu tych urządzeń - mówi lek. Paweł Szyperski. - Z uwagi na to, że Madryt to ważny ośrodek urologiczny na mapie Europy, miałem szansę udziału w zabiegach urologicznych w innych szpitalach w tym mieście. Poza Szpitalem La Zarzuela udało się nawiązać kontakt i współpracę z takimi ośrodkami, jak Szpital Ramon y Cajal, Szpital Uniwersytecki HM Sanchinarro, czy LYX Institution.

Poza nauką operacji z wykorzystaniem systemu robotowego da Vinci, lekarz z Bydgoszczy doskonalił też umiejętności w zakresie urologii endoskopowej, rekonstrukcyjnej uczestnicząc czynnie w operacjach pod okiem wiodących w tych dziedzinach urologów. 

- Zdobyte doświadczenie i wiedzę chcę wykorzystać dla dalszego rozwoju naszej kliniki - podsumowuje lek. Paweł Szyperski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera