https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi chcą się czuć bezpieczniej

Jarosław Hejenkowski
Akcja, która odbędzie się dziś w inowrocławskich placówkach oświatowych, ma zapobiegać rozszerzaniu się zjawiska narkomanii wśród młodzieży.

Akcja, która odbędzie się dziś w inowrocławskich placówkach oświatowych, ma zapobiegać rozszerzaniu się zjawiska narkomanii wśród młodzieży.

<!** Image 2 align=left alt="Image 5995" >W szkołach, podczas 20-minutowej przerwy przedpołudniowej, przy przygotowanych stoiskach dyżurować będą wolontariusze - uczniowie, którzy zgłosili swój udział w akcji.

- Będą oni udzielać informacji, rozdawać ulotki i broszury zawierające materiały o skutkach kontaktów z narkotykami - mówią organizatorzy akcji „Obudź się” w Inowrocławiu.

Termin akcji nie jest przypadkowy. Jak informują specjaliści, wielu młodych ludzi, po raz pierwszy ze środkami odurzającymi ma do czynienia w lipcu i sierpniu.

- To czas, kiedy rozpoczynają eksperymenty ze środkami psychotropowymi, a nierzadko przecież jest to początek uzależnienia i tragedii całej rodziny - mówi Robert Rejniak z bydgoskiego ośrodka walki z narkomanią.

Akcja „Obudź się” skierowana jest również do rodziców, których także dotyczy problem narkomanii wśród młodzieży. Jest to warte podkreślenia, gdyż organizowana akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii „Rozmawiaj więcej ze swoim dzieckiem”. W telewizji pokazywano reklamówki, jak dziecko z mąki robi sobie tzw. ścieżkę. Rodzice pewnie nie wiedzą, że tak właśnie układa się do wciągania nosem amfetaminę.

- Jak wynika ze statystyk, najwięcej pacjentów oraz ich zaniepokojonych rodziców trafia do punktów konsultacyjnych, świetlic i poradni właśnie po wakacjach, jesienią, gdy narkotyki stają się problemem - informuje Robert Rejniak.

A problem środków odurzających w Inowrocławiu jest spory. W ubiegłym roku w powiecie stwierdzono 255 przestępstw polegających na rozprowadzaniu lub posiadaniu narkotyków.

Kilka miesięcy temu, młodzi inowrocławianie, wystąpili z dramatycznym apelem o kontrole policji w szkołach. Informują o rozpowszechnianiu narkotyków, coraz częstszych wymuszeniach pieniędzy i nasilającej się fali kradzieży telefonów w szkołach. Chcą oni, aby policja przeprowadzili kontrole placówek ponadgimnazjalnych i gimnazjów z udziałem psów szkolonych do wykrywania narkotyków. Chcą też, aby uzupełniono ogrodzenia szkół oraz wzmocniono nadzór nauczycieli w czasie przerw lekcyjnych.

Kujawskie szkoły przygotowują już zmiany w regulaminach, które umożliwią używanie testów służących do badania zawartości narkotyków w organizmie.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski