Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misja badaczki

jt
Nasza noblistka, Wisława Szymborska, bardzo chciała poznać ją osobiście. My życie Jane Goodall, słynnej badaczki szympansów i społecznej aktywistki, możemy podejrzeć na dużym ekranie.

Nasza noblistka, Wisława Szymborska, bardzo chciała poznać ją osobiście. My życie Jane Goodall, słynnej badaczki szympansów i społecznej aktywistki, możemy podejrzeć na dużym ekranie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194144" sub="„Życie Jane” to prawdziwy, niepozbawiony humoru portret kobiety, która całe życie poświęciła swojej pasji - przyrodzie i ratowaniu jej cudów, ochronie praw zwierząt i ludzi [Fot. archiwum filmu]">Od najmłodszych lat interesowała się przyrodą i marzyła o podróży do Afryki. W wieku 23 lat po raz pierwszy wyjechała do Kenii za własne pieniądze. Asystowała w badaniach dr. Louisa Leakey’a, który, doceniając nietuzinkową osobowość Jane, zaproponował jej stałą pracę w rezerwacie, gdzie mogła obserwować szympansy i poznawać ich zwyczaje. Takie, oczywiście w wielkim skrócie, były początki pracy badawczej Jane Goodall, która odkryła, że szympansy podobnie jak ludzie, posługują się narzędziami, wykazują empatię, potrafią być złośliwe, wywoływać konflikty, a nawet zabijać.

<!** reklama>To właśnie z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia przez Brytyjkę badań w Narodowym Parku Gombe nad jeziorem Tanganika w Tanzanii, nakręcono dokument z wybitną badaczką w roli głównej. „Życie Jane” w reżyserii Lorenza Knauera to z jednej strony bardzo intymny portret pełnej energii ponadsiedemdziesięcioletniej kobiety z uczesanymi w kucyk siwymi włosami, która podróżuje po świecie z misją ratowania naturalnego środowiska, zwierząt oraz ludzi.

Dzięki nakręconemu filmowi mamy okazję razem z Goodall przemierzyć kilka kontynentów. Poznajemy również ciekawą przeszłość brytyjskiej badaczki: szczęśliwy dom rodzinny w Bournemouth, pierwszy wyjazd do Afryki, małżeństwo oraz drugi dom, którym bez wątpienia jest Narodowy Park Gombe, gdzie rozpoczęła przełomowe badania i dokąd co roku powraca, aby „naładować baterie”.

Z drugiej strony, film ma też wymiar edukacyjny z jasnym przekazem społecznego aktywizmu, bo nawet w czasach komercjalizmu można robić coś naprawdę pożytecznego w sposób szczery.

„Gdy spojrzymy na to, co dzieje się wokół nas, łatwo poddać się poczuciu beznadziei. Na niespotykaną wręcz skalę wymierają niektóre gatunki zwierząt, poważnie zaburzony jest ład przyrody, a w dodatku cały czas niszczymy naszą planetę. (...) Miejmy wiarę w nas samych, w nasz intelekt, w naszego ducha, a także w młodych ludzi. Wykonujmy naszą pracę z miłością i współczuciem” - apeluje do nas wszystkich Jane Goodall. (jt)


„Życie Jane”, reż. Lorenz Knauer, Niemcy 2010 - kino w ramach projektu Duchamperie, czwartek, 9 sierpnia, godz. 21.30, muszla koncertowa w parku im. W. Witosa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!