Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adma Niedzielski ocenił, że według prognoz jego resortu szczyt zakażeń koronawirusem nastąpi niebawem.
– Zbliżamy się do apogeum czwartej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zakładamy dwa scenariusze ze średnią dzienną liczbą zakażeń na poziomie między 25 tys. a 30 tys. – powiedział Niedzielski.
Według szefa resortu zdrowia granica wydolności systemu opieki zdrowotnej to ok. 40 tys. zakażeń dziennie. – Jeśli zostanie przekroczona, to będziemy musieli stosować inne środki do walki z pandemią Covid-19 – mówił minister. Jeśli wzrostowy trend liczby zakażeń i hospitalizacji nadal się utrzyma, wówczas ewentualne decyzje o dodatkowych obostrzeniach będą podejmowane na początku grudnia – wskazał szef resortu zdrowia.
Niedzielski zapewnił, że baza łóżkowa przeznaczona dla chorych na Covid-19 dobrze przygotowana i będzie rozbudowana. – Do końca listopada zwiększymy bazę łóżek dla chorych na Covid-19 do ok. 26 tys., a do 20 grudnia - do 31,5 tys. – mówił minister zdrowia.
Szef resortu zdrowia przypomniał, że przygotowując się do zderzenia z kolejną falą zakażeń i hospitalizacji wydano w ciągu ostatniego półrocza ponad miliard złotych m.in. na zakup ambulansów i aparatury niezbędnej do walki z Covid-19. – Rząd Mateusza Morawieckiego na walce z pandemią nie oszczędza – mówił Niedzielski. Minister zaznaczył, że koszty walki z Covid-19 finansowane są ze specjalnego funduszu, dzięki czemu środki na leczenie innych chorób nie są pomniejszane.
– Poprawiliśmy jakość wyposażenia szpitali na niespotykaną skalę – mówił minister i wskazywał, że przekazano szpitalom setki kardiomonitorów, zestawy ECMO, ponad 7 tysięcy respiratorów oraz tysiące aparatów do terapii tlenowej.
Niedzielski wskazał także, że sieć punktów testowania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 jest bardzo rozwinięta. Dzienna wydolność wynosi ok. 200 tys. testów. Obecnie infrastruktura przeznaczona do testowania wykorzystywana jest mniej więcej w połowie.
Polska na bieżąco śledzi decyzje i rekomendacje wydawane przez Europejską Agencję Leków oraz amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, zapewniał minister Niedzielski. Bierzemy udział w unijnych zakupach leków oraz sami także kupujemy leki na własną rękę, wskazywał szef MZ.
Obecnie działają w Polsce 22 szpitale tymczasowe. Trzy kolejne czekają w gotowości i zostaną uruchomione w razie takiej potrzeby.
