Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy
- Badania pokazują, że niemal 100 proc. młodych Polaków chce mieć dzieci. 40 proc. - dwoje lub troje. Przed założeniem rodziny często powstrzymuje ich brak własnego mieszkania, obawy o stabilność pracy czy o możliwość zapewnienia opieki małemu dziecku. Naszym zadaniem jest wspieranie rodzin, niwelowanie barier, powodujących, że młodzi ludzie jednak tych dzieci nie mają. Polityka demograficzna nie jest działaniem jednej kadencji. Musi to być stabilne, kompleksowe działanie, które przede wszystkim zabezpieczy polskie rodziny i zapewni im bezpieczeństwo - mówiła Marlena Maląg.
Strategia Demograficzna 2020. Jaki jest jej cel?
Strategia Demograficzna 2040 ma pomóc wyjść z pułapki niskiej dzietności. Obecnie wskaźnik dzietności w Polsce wynosi 1,38 proc. - Cel strategii jest ambitny: do 2040 chcemy osiągnąć współczynnik dzietności na poziomie 1,8 - przekonywała Marlena Maląg.
W Strategii zostały zaproponowane przygotowane przez ekspertów główne kierunki działań oraz sposoby ich realizacji. Najważniejsze obszary to:
- mieszkalnictwo - tu mogą pomóc gwarantowany wkład własny z możliwością umorzenia i Bon Mieszkaniowy;
- opieka nad dzieckiem do lat trzech - rozszerzony program Maluch+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy;
- stabilne zatrudnienie - umowy na czas nieokreślony oraz gwarancje dla ojców,
- polityka zdrowotna - proponowany jest wzrost nakładów na służbę zdrowia.
Wdrożenie w życie założeń Strategii Demograficznej 2040 zagwarantuje Polski Ład. Najwięcej emocji wśród rodziców budzi zapis o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Będzie on przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko. Rodzice podejmą decyzję, czy chcą wypłacać środki przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata.
Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Wnioski rozpatrywać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się również wypłatą świadczeń. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Szacuje się, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych około 410 tys. dzieci.
Nie przegap
500 plus będzie nadal wypłacane?
Podczas wizyty w Bydgoszczy minister Maląg przypomniała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od ponad pięciu lat realizuje politykę prorodzinną. Służą temu takie programy jak: Rodzina 500 plus, Dobry Start, Maluch+ czy Mama 4+.
- O programie 500 plus często opozycja mówi, że nie zadziałał. To nie jest prawda. W oparciu o konkretne dane liczbowe możemy powiedzieć, że zadziałał. To jest pierwszy powszechny program wsparcia rodzin, który przede wszystkim podniósł godność polskiej rodziny i poprawił jej sytuację finansową. Dzięki 500 plus wiele dzieci po raz pierwszy wyjechało na wakacje. Rodzina jest w centrum uwagi rządu. Bardzo ważne są też więzi międzypokoleniowe. Dlatego też dbamy o seniorów, by ich jesień życia była godna i stabilna finansowo - podsumowała Marlena Maląg.
Jak dodała, program Rodzina 500 plus będzie kontynuowany w niezmienionej formie. Wbrew medialnym doniesieniom wypłata pieniędzy nie będzie zależała od tego, czy dzieci albo rodzice zostali zaszczepieni na koronawirusa.
