MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minimalna emerytura na rękę. Tyle netto musi teraz płacić ZUS emerytom

Michał Sierek
Wideo
od 7 lat
Sprawdź, ile wynosi obecnie minimalna emerytura w Polsce. Ile na rękę (minimum) musi płacić Zakład Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji emerytur w 2024 roku? Z materiału dowiesz się również, kto dostanie czternastkę w pełnym wymiarze (świadczenie będzie wypłacane we wrześniu, a jego wysokość równa się minimalnej emeryturze).

Nie każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, ma prawo do minimalnej emerytury. Aby otrzymać takie świadczenie, konieczne jest posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, najniższa wypłacana emerytura w województwie kujawsko-pomorskim wynosiła zaledwie pięć groszy. Pobierała ją kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, a świadczenie wypłacał bydgoski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wynosi minimalna emerytura w Polsce w 2024 roku?

Jeśli osiągnąłeś wiek emerytalny i posiadasz odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy, ZUS jest zobowiązany do wypłacania ci świadczenia (co najmniej) w wysokości minimalnej emerytury.

Emeryci mogą liczyć obecnie na minimum 1780,96 zł brutto. Ostatnia podwyżka miała miejsce w ramach corocznej waloryzacji, którą przeprowadzono 1 marca. Minimalna emerytura urosła wówczas o 192,52 zł. Na rękę (netto) Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca więc obecnie 1620,65 zł.

Tyle wynoszą kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych (od 1 marca 2024 roku):

  • emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna - 1780,96 zł brutto
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1335,72 zł
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 2137,15 zł
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 1602,86 zł
  • kwota świadczenia przedemerytalnego - 1794,70 zł

Podwyżka emerytur w 2024 roku - 12,12 proc.

Waloryzacja emerytur w marcu 2024 roku wyniosła 12,12 proc. Przy wyliczaniu wskaźnika waloryzacji na dany rok brane pod uwagę są:

  • inflacja
  • realny wzrost płac

Wysoki wskaźnik waloryzacji w 2024 roku i w poprzednich latach wynika więc wprost z wysokiej inflacji. Ta jednak w ostatnim czasie wyhamowała (i dobrze, ponieważ nasze pieniądze w mniejszym tempie tracą na wartości). Oznacza to jednak, że podwyżka emerytur w przyszłym roku nie będzie już dwucyfrowa - chyba, że na rynkach wydarzą się rzeczy, które doprowadzą do gwałtownego wzrostu inflacji.

Czternastka 2024 - 1780,96 złotych brutto nie dla każdego

Na konta emerytów w tym roku trafi czternasta emerytura. W ustawie o tym świadczeniu zapisane jest, że wypłaca się je w wysokości minimalnej emerytury. Ostateczna decyzja co do wysokości "czternastki" należy zawsze do rządu. Ustawa stwierdza, że rząd może podwyższyć to świadczenie (mając na względzie sytuację społeczno-gospodarczą oraz stan finansów publicznych). W tym roku rząd zdecydował jednak, że "czternastka" pozostanie na poziomie minimalnej emerytury.

Nie każdy dostanie jednak 1780,96 złotych brutto. Jeśli twoja regularna emerytura przekracza 2900 złotych brutto, czternastka będzie pomniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Czternastka - zgodnie z rozporządzeniem - trafi na konta emerytów we wrześniu. Osoby, które otrzymują minimalną emeryturę podstawową (1780,96 zł brutto) dostaną 1492,67 zł netto czternastki. Jak przedstawiają się wyliczenia dla innych kwot? Sprawdź w tabeli w poniższym artykule:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski