Najpierw - w 2005 roku - było 55 tysięcy złotych, w 2007 roku, w ramach programu Lider+, powiat dostał z 550 tysięcy dotacji. Teraz do wzięcia będzie już 12,6 miliona złotych.
<!** Image 2 align=right alt="Image 124842" sub="Porozumienie z Urzędem Marszałkowskim podpisała prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, Kamila Radzka-Januszewska (na zdjęciu) i członek zarządu, Tomasz Bzdawka Fot. Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”
">Tak wielka kwota, pochodząca z funduszy Unii Europejskiej, pozostanie do roku 2015 w gestii Lokalnej Grupy Działania - Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”. O pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich będą mogły się ubiegać samorządy, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, parafie, przedsiębiorcy i rolnicy.
- Pieniądze będą rozdzielane w ramach konkursów ofert - informuje doktor Ryszard Kamiński, przewodniczący rady stowarzyszenia. - Projekt będzie kontynuacją wcześniejszych, realizowanych pod hasłem „Łączy nas Noteć”. W jego ramach będziemy chcieli pomagać mieszkańcom w jak najlepszym wykorzystaniu walorów naturalnych i kulturowych regionu. Zaplanowaliśmy dwa główne tematy: „Ekomuzeum Doliny Noteci” oraz „Przyszłość budujemy na dziedzictwie Krajny i Pałuk”.
W ramach obu tematów będzie można starać się o wsparcie: odnowy wsi (między innymi: rozwój infrastruktury komunikacyjnej towarzyszącej turystyce i rekreacji - parkingi, miejsca postojowe, wytyczanie i wyposażanie szlaków, budowa przystani, pomostów, punktów widokowych); różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (m.in. rozwój nowych produktów i usług turystycznych, agroturystyka, wypożyczalnie sprzętu turystycznego); tworzenie mikroprzedsiębiorstw (m.in. produkcja i sprzedaż rękodzieła, rozwój punktów gastronomicznych i usług cateringowych, budowa sieci wędkarskich ośrodków kempingowych); małych projektów (m.in. organizacja imprez turystyczno-rekreacyjnych, promocyjnych, rajdy piesze i rowerowe). Wszystkie projekty konkursowe muszą spełnić podstawowy warunek: mieścić się w strategii rozwoju opracowanej przez stowarzyszenie.
<!** reklama>- Praktycznie można będzie starać się o wsparcie wszystkich projektów związanych z głównymi tematami. Preferować jednak będziemy te, które razem z innymi tworzą pewną całość. Pszczelarz niech uruchomi zieloną szkołę, rajdowi rowerowemu niechaj towarzyszy gra terenowa... Jeśli Puella z Samostrzela organizuje rajdy nordic walkingowe, to niech tworzy też ośrodek tej formy rekreacji. Liczymy też, że realizacją większych projektów zajmą się wspólnie gminy - wyjaśnia Ryszard Kamiński.
Realizacje projektów w ramach „Odnowy wsi” wpierane będą kwotą do 75 procent kosztów całości, różnicowania i mikroprzedsiębiorczości - 50 procent, a małe projekty - 70 proc. Pierwszy konkurs ofert będzie ogłoszony być może w czwartym kwartale bieżącego roku.
Pieniądze z Unii
Za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego do dwudziestu lokalnych grup działania w naszym regionie trafią 152 miliony złotych.