https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Milion pojazdów elektrycznych do 2025 roku? NIK: Niewielka szansa

Maciej Badowski
Opracowanie:
Nawet liczba ogólnodostępnych punktów ładowania jest niższa niż planowana. Do końca 2019 r. uruchomiono 1 307 takich punktów, tj. 20,4 proc. ich liczby przewidywanej w Krajowych ramach polityki do osiągnięcia w 2020 r.
Nawet liczba ogólnodostępnych punktów ładowania jest niższa niż planowana. Do końca 2019 r. uruchomiono 1 307 takich punktów, tj. 20,4 proc. ich liczby przewidywanej w Krajowych ramach polityki do osiągnięcia w 2020 r. Fot. Aleksandra Pazda / Gazeta Lubuska
- Niewielka jest szansa na osiągnięcie w 2025 roku zapowiadanego w rządowych dokumentach celu miliona pojazdów elektrycznych - ostrzega NIK po kontroli. Elektromobilność w Polsce jest na etapie początkowym, mimo upływu czterech lat od zaprezentowania wizji jej rozwoju- uważa Najwyższa Izba Kontroli.

Według Licznika elektromobilności prowadzonego przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, na koniec 2019 r. po polskich drogach jeździło łącznie 8 637 samochodów osobowych elektrycznych, a przybyło 4003 sztuk nowych samochodów. Dla porównania, w Chinach prawie 3,4 mln samochodów ma napęd elektryczny, co stanowi 47 proc. wszystkich samochodów elektrycznych na świecie, a tylko w 2019 roku sprzedano 1,06 mln nowych.

Sytuację miał zmienić Program Rozwoju Elektromobilności, jeden ze strategicznych programów opublikowanej w 2016 r. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.). Elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym, mimo upływu w 2019 roku trzech lat od zaprezentowania planów jej rozwoju. Do czasu zakończenia kontroli w styczniu 2020 roku wizja elektromobilności zawarta w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ujęta następnie w rządowych dokumentach operacyjnych, nie została zrealizowana w przewidywanym kształcie. Winne były opóźnienia w realizacji poszczególnych zadań oraz brak konsekwencji we wdrażaniu zaplanowanych instrumentów- czytamy w oświadczeniu Izby.

Zdaniem NIK istnieje duże ryzyko, że założony w rządowym dokumencie cel 1 mln zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w 2025 roku nie zostanie osiągnięty. Dlaczego? Ponieważ m.in. już teraz wiadomo, że "nie zostanie zrealizowany cel zarejestrowania w Polsce do 2020 roku 50 tys. pojazdów elektrycznych. Do końca lipca 2020 roku zarejestrowano tylko 13 057 pojazdów elektrycznych", co daje około 26 proc. celu na 2020 r.

Podobnie liczba ogólnodostępnych punktów ładowania jest niższa niż planowana. Według danych zawartych w Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych do końca 2019 r. uruchomiono 1 307 takich punktów, tj. 20,4 proc. ich liczby przewidywanej w Krajowych ramach polityki do osiągnięcia w 2020 r.

Ponadto, jak wynika z kontroli NIK, Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który miał być źródłem wsparcia finansowego między innymi dla samorządów i instytucji publicznych, nie spełnił swojej roli. - Nie wdrożono systemu bezpośrednich dopłat do nabycia samochodów elektrycznych oraz dla rozwoju infrastruktury ładowania- napisano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Weronika

Transport i spedycja www.eu-transport.pl

Q
Qu

gdyby napredce oglosic narodowy program klonowania zarodkow to mysle ze do 2025 roku udaloby sie stworzyc MILION MATEŁUSZUFF ;]

G
Gość

Pisobolszewickie slogany . Dobrze , że nie malują na ścianach , transparentach i pisocrealistycznych obrazach Mataczeusza młotkiem i sierpem klepiącego elekryki . Jeszcze nie .

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski