https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Milicjant zastrzelił przechodnia. Dostał 15 lat, kalendarium bydgoskie, 12 listopada

Krzysztof Błażejewski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobacz, co ważnego wydarzyło się w Bydgoszczy 12 listopada.

12 listopada 1806 roku po porażce Prus w wojnie z napoleońską Francją do Bydgoszczy przybyła grupa francuskich oficerów z komendantem płk. Gladu, mająca za zadanie przygotowanie kwater dla nadciągającej armii napoleońskiej.

12 listopada 1922 roku bydgoszczanie po raz pierwszy po powrocie miasta do Rzeczypospolitej wzięli udział w wyborach do Senatu RP. Większość oddała swoje głosy na kandydatów z Chrześcijańskiego Stronnictwa Pracy.

12 listopada 1930 roku w Bydgoszczy powstała firma „Bacon Export”, własność Oskara Robinsona. Jej ubojnia mieściła się na terenie Rzeźni Miejskiej przy ul. Jagiellońskiej. Zakłady produkowały doskonałej jakości wędliny przeznaczone na eksport m.in. do Wielkiej Brytanii i USA.

12 listopada 1949 roku wykonano wyroki śmierci na żołnierzach Armii Krajowej z grupy kontrwywiadu z Wilna – por. Jerzym Łozińskim, por. Władysławie Subortowiczu i ppor. Witoldzie Milwidzie, skazanych na karę śmierci podczas procesu przed sądem wojskowym w Bydgoszczy.

12 listopada 1951 roku w ogrodzie kina „Bagatela” w Bydgoszczy przy Al. 1 Maja otwarty został pierwszy w mieście po wojnie fotoplastykon wyposażony w 48 stanowisk, w których obraz w wersji stereo przesuwał się co 20 sekund. Punkt cieszył się ogromnym powodzeniem, jednak z powodów lokalowych już po kilku miesiącach funkcjonowania został zamknięty.

12 listopada 1957 roku prymas Polski, ks. kardynał Stefan Wyszyński konsekrował dzwony w kościele pw. św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku. Następnego dnia przewodniczył konferencji miejscowego duchowieństwa.

12 listopada 1958 roku na karę 15 lat pozbawienia wolności skazany został funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej, który rok wcześniej śmiertelnie postrzelił z pistoletu przechodnia w śródmieściu Bydgoszczy.

Bydgoskie sklepy zlokalizowane przy głównych ulicach i na osiedlach. Bazary, targowiska, domy towarowe... Tak wyglądał handel w Bydgoszczy, zanim nastała era hipermarketów i wielkich galerii handlowych. Zapraszamy w podróż w przeszłość. Zobaczcie bydgoski handel na starych zdjęciach.

Handel w Bydgoszczy na archiwalnych zdjęciach [galeria]

12 listopada 1975 roku w Bydgoszczy otwarto nowy sklep Centralnej Składnicy Harcerskiej przy ul. Dworcowej 8 o nazwie „Zuch”. Poza mundurkami i elementami stroju harcerskiego w sprzedaży znalazły się także literatura metodyczna, artykuły politechniczne, zabawki etc.

12 listopada 1976 roku otwarty został w Bydgoszczy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni” przy ul. Gajowej 34. W obiekcie znalazło się miejsce dla przedszkola, filii biblioteki, pomieszczenia dla organizacji społecznych działających na osiedlu. Kierownikiem placówki został Andrzej Chwieduk.

12 listopada 1977 roku w związku z zakończeniem budowy przebicia ul. Ogińskiego do ul. Jagiellońskiej nastąpiły znaczące zmiany w organizacji ruchu w centrum Bydgoszczy, m.in. ulice Markwarta, Paderewskiego i Kopernika stały się jednokierunkowe, zmienione także zostały trasy autobusów linii 52, 55, 57, 59 i 64.

12 listopada 1998 roku znaczącym wydarzeniem kulturalnym w mieście okazało się premierowe przedstawienie „Dziadów” Adama Mickiewicza w kościele pw. św. Piotra i Pawła. W roli Konrada/Gustawa wystąpił Roman Gramziński. Reżyserował Andrzej Walden, muzykę skomponował Piotr Salaber.

12 listopada 2000 roku w budynku Wyższej Szkoły Gospodarczej przy ul. Naruszewicza otwarte zostało Muzeum Fotografii.

12 listopada 2006 roku odbyły się kolejne wybory samorządowe oraz prezydenta Bydgoszczy. Platforma Obywatelska uzyskała 13 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 12. Do drugiej tury wyborów prezydenckich dostali się Konstanty Dombrowicz (31 proc.) i Roman Jasiakiewicz (27 proc.).

12 listopada 2016 roku na otwarcie kolejnego festiwalu Camerimage do Bydgoszczy przyjechała znana amerykańska aktorka Jessica Lange.

11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski