Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania do wynajęcia powinny drożeć, a tanieją. Najbardziej w Częstochowie, Lublinie i Sosnowcu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Sierpień – tradycyjnie najgorętszy okres wynajmu studenckiego – był w 2020 r. z powodu pandemii wyjątkowo spokojny.
Sierpień – tradycyjnie najgorętszy okres wynajmu studenckiego – był w 2020 r. z powodu pandemii wyjątkowo spokojny. Grzegorz Galasiński / PPG
Zamiast tradycyjnych podwyżek, sierpień 2020 r. przyniósł spadki kosztów najmu średnio o 1,5 proc. O przyszłości rynku mieszkań na wynajem zadecydują głównie studenci oraz imigranci.

Mieszkania do wynajęcia potaniały między lipcem a sierpniem 2020 r. średnio o 1,5 proc. – wyliczyli eksperci Expandera i Rentier.io. Koszty najmu najbardziej spadły w Częstochowie, Lublinie oraz Sosnowcu, a rekordowa obniżka wyniosła 9 proc. w ciągu zaledwie miesiąca. Za główną przyczynę należy uznać zdalne nauczanie na polskich uczelniach, które spowodowało znaczny spadek zainteresowania wynajmem studenckim.

Mieszkania do wynajęcia. Sierpień 2020 r. z obniżkami, bo nie ma studentów

Sierpień tradycyjnie jest miesiącem, gdy koszty najmu rosną. To właśnie w okresie od lipca do września ruch na rynku najmu jest największy, co wiąże się oczywiście z tysiącami studentów poszukującymi lokum na nowy rok akademicki. Wszystko zmieniła jednak pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Jak podał Onet.pl, w tegorocznym semestrze zimowym zdecydowana większość uczelni publicznych w Polsce stosuje mieszany tryb nauczania, z przewagą zajęć online.

Jak podali w sierpniu eksperci HRE Investments, osób chętnych na wynajem mieszkania jest dziś o 10–30 proc. niż w roku poprzednim. Trudno się zatem dziwić, że według najnowszego raportu Expandera i Rentier.io w 15 największych miastach Polski koszty najmu stoją w miejscu lub się obniżają. W sierpniu 2020 r. mieszkania do wynajęcia najbardziej potaniały w następujących miastach:

  • Częstochowa – obniżka o 9 proc. w skali miesiąca,
  • Lublin – obniżka o 6 proc. w skali miesiąca,
  • Sosnowiec – obniżka o 5 proc. w skali miesiąca.

Jeśli sprawdzić z kolei, w których miastach w sierpniu stawki za najem rosły, okazuje się, że wzrosty zanotowano jedynie w Łodzi i Toruniu – o średnio 3 proc. Dane te dobrze pokazują, jak ogromny wpływ na rynek miało ograniczenie najmu studenckiego. Spadki z pewnością ucieszą najemców, jednak są złą wiadomością dla właścicieli mieszkań, którym pozostaje tylko czekać na powrót uczelni do normalnego funkcjonowania.

Nie tylko wynajem studencki w dołku. Rynek najmu ocalą imigranci?

Pandemia uderzyła w wynajmujących także na inne sposoby. Zamknięcie granic oraz problemy na rynku pracy sprawiły, że w Polsce ubyło także przedstawicieli kolejnej dużej grupy najemców – pracowników z Ukrainy. Bardzo osłabł także ruch turystyczny, co sprawiło, że najgorszej sytuacji znaleźli się ci właściciele lokali, którzy wynajmowali je krótkoterminowo. Jak podawało w sierpniu Google, liczba osób chętnych, by wynajmować mieszkania na doby, jest dziś nawet o 40 proc. niższa niż przed rokiem.

Nawet jeśli utrudnienia związane z pandemią wkrótce się skończą (a takiej gwarancji nie ma), rynkowi najmu zagraża jeszcze jedno zjawisko – demografia. Od lat 90. rodzi się w Polsce coraz mniej dzieci, co w dalszej perspektywie oznacza, że będzie ubywać zarówno studentów, jak i młodych osób pracujących. A to właśnie młodzi najczęściej w naszym kraju wynajmują – powiększenie się rodziny jest zwykle okazją do zakupu pierwszego mieszkania.

Jak podkreślają eksperci Expandera i Rentier.io, spadek liczby potencjalnych najemców mogą zrekompensować imigranci. Wzrost migracji z zagranicy to zjawisko typowe w krajach o niskim przyroście naturalnym – rynek potrzebuje pracowników, którzy muszą przecież gdzieś mieszkać.

Warto jednak zwrócić uwagę także na inny aspekt. Imigranci, którzy sprowadzili się do Polski na dłużej, po dorobieniu się chętnie zamieniają wynajmowany początkowo tani pokój na lepsze lokum. Oznacza to, że nawet jeśli nie nasili się napływ osób z zagranicy, liczba osób zainteresowanych mieszkaniami na wynajem i tak może wzrosnąć.

[QUIZ] Wiesz, w jakim kraju żyjesz? Ten quiz mieszkaniowy udowodni, że się mylisz

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkania do wynajęcia powinny drożeć, a tanieją. Najbardziej w Częstochowie, Lublinie i Sosnowcu - RegioDom.pl