Mieszkańcy ul. Podnóże i Krzywej zawiązali stowarzyszenie, które miało pomóc w budowie obu ulic. Zrobili nawet zrzutkę na dokumentacje budowlaną. Ta powstała. Inicjatywa była inspirowana miejskim programem budowy ulic 25/75, w którym większość kosztów budowy pokrywa się z budżetu miasta, reszta to pieniądze mieszkańców.
- Przed rokiem w wyniku zmiany uchwały Rady Miasta - do realizacji utwardzenia wyłącznie ze środków miejskich - została wytypowana wyłącznie ul. Krzywa, co tym samym rozbiło wspólną inicjatywę mieszkańców - zwraca uwagę Szymon Róg, radny Bydgoskiej Prawicy.
Co z dokumentacją projektową?
Co dalej z pieniędzmi mieszkańców i gotową dokumentacją projektową?
Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy uspokaja, że przejęcie dokumentacji odbywa się bezkosztowo. Ale w programie 25/75 ul. Podnóże uzyskała zbyt małą liczbę punktów. Do programu utwardzania ulic dostała się jedynie ul. Krzywa. - Realizacja zostanie przeprowadzona przez miasto - informuje Kozłowicz. - Tylko jedna ulica zakwalifikowała się do realizacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że opracowany projekt może zostać wykorzystany przez mieszkańców do realizacji ul. Podnóże w ramach inicjatywy lokalnej 25/75, tak jak to było pierwotnie zakładane.
Celem programu 25/75 jest zwiększenie aktywności obywatelskiej mieszkańców dla wspólnego, a przede wszystkim szybszego wykonania zadań publicznych gminy.
Występując z wnioskiem o realizację zadania publicznego należy zadeklarować pokrycie 25 proc. szacunkowego kosztu inwestycji. Pozostałe 75 proc. kosztów zadania pokryje miasto.
***
Prezydent może obniżyć wymaganą wysokość świadczenia pieniężnego wnioskodawcy, wynoszącą 25 proc., do wysokości nie mniejszej niż 15 proc. w każdym przypadku przedstawienia oraz udowodnienia przez wnioskodawcę współfinansowania wcześniej zrealizowanych robót budowlanych, polegających na budowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, przedmiotowo związanych z realizacją wnioskowanego zadania inwestycyjnego, w ramach inicjatywy lokalnej.
W przypadku budowy tylko jednej z dwóch sieci (kanalizacyjnej lub wodociągowej), prezydent może obniżyć wymaganą wysokość świadczenia pieniężnego wnioskodawcy, wynoszącą 25 proc. do wysokości nie mniejszej niż 20 proc. w każdym przypadku przedstawienia oraz udowodnienia przez wnioskodawcę współfinansowania wcześniej zrealizowanych robót budowlanych, przedmiotowo związanych z realizacją wnioskowanego zadania inwestycyjnego.
