MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy sfinansowali projekt utwardzenia ul. Podnóże w Bydgoszczy. I nic z tego nie wyszło

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Na razie nie ma szans na budowę ul. Podnóże mimo inicjatywy mieszkańców
Na razie nie ma szans na budowę ul. Podnóże mimo inicjatywy mieszkańców Tomasz Czachorowski
Mieszkańcy ulicy Podnóże równoległej do Nakielskiej w Bydgoszczy założyli stowarzyszenie, które sfinansowało projekt budowy tej ulicy i przylegającej do niej ul. Krzywej. Dokumentacje przekazano miastu w ramach programu 25/75 - w tym układzie to miasto pokrywałoby większość inwestycji. Ale ul. Podnóże miała zbyt mało punktów, żeby "załapać się" na program.

Mieszkańcy ul. Podnóże i Krzywej zawiązali stowarzyszenie, które miało pomóc w budowie obu ulic. Zrobili nawet zrzutkę na dokumentacje budowlaną. Ta powstała. Inicjatywa była inspirowana miejskim programem budowy ulic 25/75, w którym większość kosztów budowy pokrywa się z budżetu miasta, reszta to pieniądze mieszkańców.

- Przed rokiem w wyniku zmiany uchwały Rady Miasta - do realizacji utwardzenia wyłącznie ze środków miejskich - została wytypowana wyłącznie ul. Krzywa, co tym samym rozbiło wspólną inicjatywę mieszkańców - zwraca uwagę Szymon Róg, radny Bydgoskiej Prawicy.

Co z dokumentacją projektową?

Co dalej z pieniędzmi mieszkańców i gotową dokumentacją projektową?

Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy uspokaja, że przejęcie dokumentacji odbywa się bezkosztowo. Ale w programie 25/75 ul. Podnóże uzyskała zbyt małą liczbę punktów. Do programu utwardzania ulic dostała się jedynie ul. Krzywa. - Realizacja zostanie przeprowadzona przez miasto - informuje Kozłowicz. - Tylko jedna ulica zakwalifikowała się do realizacji. Należy jednak zwrócić uwagę, że opracowany projekt może zostać wykorzystany przez mieszkańców do realizacji ul. Podnóże w ramach inicjatywy lokalnej 25/75, tak jak to było pierwotnie zakładane.

Celem programu 25/75 jest zwiększenie aktywności obywatelskiej mieszkańców dla wspólnego, a przede wszystkim szybszego wykonania zadań publicznych gminy.

Występując z wnioskiem o realizację zadania publicznego należy zadeklarować pokrycie 25 proc. szacunkowego kosztu inwestycji. Pozostałe 75 proc. kosztów zadania pokryje miasto.

***

Prezydent może obniżyć wymaganą wysokość świadczenia pieniężnego wnioskodawcy, wynoszącą 25 proc., do wysokości nie mniejszej niż 15 proc. w każdym przypadku przedstawienia oraz udowodnienia przez wnioskodawcę współfinansowania wcześniej zrealizowanych robót budowlanych, polegających na budowie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, przedmiotowo związanych z realizacją wnioskowanego zadania inwestycyjnego, w ramach inicjatywy lokalnej.

W przypadku budowy tylko jednej z dwóch sieci (kanalizacyjnej lub wodociągowej), prezydent może obniżyć wymaganą wysokość świadczenia pieniężnego wnioskodawcy, wynoszącą 25 proc. do wysokości nie mniejszej niż 20 proc. w każdym przypadku przedstawienia oraz udowodnienia przez wnioskodawcę współfinansowania wcześniej zrealizowanych robót budowlanych, przedmiotowo związanych z realizacją wnioskowanego zadania inwestycyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski