Rewitalizacja Starego Fordonu. Co się zmieni?
Bydgoszcz, o czym już informowaliśmy, realizuje międzynarodowy projekt „Bez Lipy”. Miasto, dzięki temu, zamierza przystosować norweski system zarządzania zielenią do własnych potrzeb.
- Postaramy się zaadaptować ten system do lokalnych warunków. Chcemy też maksymalnie wykorzystać potencjał Bydgoszczy – mówi Grzegorz Boroń, dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska UMB.
Miasto, od wielu lat, stara się zachowywać i systematycznie zwiększać liczbę roślin np. wykonując szereg nasadzeń oraz zwiększając bioróżnorodność terenów zielonych.
- Bardzo zależy nam na tym, by poznać opinie mieszkańców. Dlatego już od środy (21 kwietnia 2021 r.) do 9 maja dostępna internetowa ankieta. Zapraszamy do jej wypełnienia – informuje Joanna Suchomska, wiceprezeska Pracowni Zrównoważonego Rozwoju.
Joanna Suchomska wyjaśnia, że na podstawie wstępnych analiz wiadomo już, że w Bydgoszczy trzeba wzmocnić rolę instytucji i osób, które się zajmują zielenią. Brakuje szerokiego dialogu i współpracy między różnymi instytucjami oraz mieszkańcami.
Bydgoskie standardy, które zostaną wypracowane nie będą jedynym efektem realizacji projektu
Kolejnym mają być tzw. zielone interwencje.
- Mają to być testy różnych rozwiązań w mikroskali. Zapraszamy do udziału w projekcie już dziś i zaangażowanie się w zielone interwencje. Chcemy zebrać grupę 40 śmiałków. Grupa będzie pracowała od maja do kwietnia przyszłego roku. Mamy nadzieję, że wypracuje jak najlepsze dla Bydgoszczy rozwiązania – uważa Krzysztof Ślebioda, prezes PZR.
Już w środę (21 kwietnia 2021 r.) na stronach internetowych np. www.czystabydgoszcz.pl, opublikowane zostaną szczegóły projektu wraz zaproszeniem do pracy w zespole.
Przypominamy
W Bydgoszczy prawie połowę (ponad 40 proc.) miejskich gruntów stanowią tereny zielone. Dlatego m.in. stosowane w mieście rozwiązania architektury krajobrazu wpływają na jakość życia kilku pokoleń bydgoszczan.
Na przygotowanie zielonych standardów miasto wyznaczyło 18 miesięcy. Wypracowane rozwiązania, znajdą się w dokumencie, który przyjęty przez Radę Miasta będzie stanowił podstawę do wyznaczania sobie celów na najbliższe lata.
Liderem projektu „Bez Lipy” jest Fundacja Pracownia Zrównoważonego Rozwoju z Torunia. Realizacja zostanie sfinansowana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy oraz z funduszy norweskich.
