https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Lego. Tego nie wiedzieliście o najsłynniejszych klockach na świecie

Magdalena Konczal
Sprawdź ciekawostki.
Sprawdź ciekawostki. unsplash/ Caleb Woods
Każdy z nas się nimi bawił, ale niewiele osób wie, jak wiele tajemnic skrywają. Ich historia sięga 1932 roku. Pretekstem do stworzenia klocków Lego było smutne wydarzenie w rodzinie Christiansenów. Szybko okazało się jednak, że zabawki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród okolicznych dzieci. Ale klocki Lego to nie tylko historia Olego Kirka Christiansena i jego dzieci, to opowieść o największych budowlach, inspirujących konstrukcja i międzypokoleniowych zabawach, które trwają do dziś. Z okazji Międzynarodowego Dnia Klocków Lego przedstawiamy 12 ciekawostek na temat tej niezwykłej zabawki.

Spis treści

Klocki Lego. Historia zabawki, którą pokochały dzieci i dorośli

Wszystko zaczęło się od Olego Kirka Christiansena – syna ubogich farmerów zamieszkujących miejscowość Billund w Danii. Mężczyzna został cieślą i założył warsztat stolarski, ale czasy nie były sprzyjające. W latach 30. pojawił się wielki kryzys gospodarczy, co znacznie utrudniło Christiansenowi jego działalność. Jakby tego było mało, założyciela Lego dotknęły dwie tragedie: spłonął warsztat stolarski, a także zmarła jego żona. Christiansen pozostał więc sam z czwórką synów.

Chcąc ich pocieszyć po trudnych wydarzeniach, wystrugał drewnianą kaczkę – pierwszą i kultową dziś zabawkę marki Lego. Zauważył, że zabawka ta sprawiła jego synom dużą radość, postanowił więc zacząć je produkować. Drewniane figurki zostały przyjęte przez okoliczne dzieci z wielką radością. Pierwsze klocki powstały w 1949 roku, a te ze znanymi nam dzisiaj wypustkami i łączeniami – w 1958 roku. Po jakimś czasie pojawiły się też minifigurki.

Chcecie wiedzieć, jak powstała nazwa Lego, gdzie jest największy Lego Store na świecie i kto stworzył najwyższą budowlę z klocków? Sprawdźcie 12 ciekawostek o klockach Lego:

Międzynarodowy Dzień Lego. 28 stycznia to święto wszystkich fanów klocków

Klocki Lego to obecnie nie tylko zabawka, którą w zaciszu domu składają młodsze i starsze dzieci. Przez kolejne lata pojawiały się nowe zestawy i serie uwielbiane przez zwiększającą się z dnia na dzień rzeszę fanów. To kolejne rekordy Guinessa pobijane w budowaniu największych czy najwyższych budowli, Lego Story i Legolandy odwiedzane przez tysiące osób z całego świata, programy telewizyjne (takie jak Lego Masters).

Warto też wspomnieć, że składanie klocków Lego nierzadko jest zabawą międzypokoleniową, uwielbiają ją dzieci, ale także dorośli (i nie ma się czego wstydzić!). Najmłodsi mogą dzięki takiej zabawie zdobywać nie tylko umiejętności związane z motoryką małą, ale także rozwijać kreatywność, wyobraźnię i logiczne myślenie, konstruując własne budowle.

Międzynarodowy Dzień Lego obchodzimy corocznie 28 stycznia. Dlaczego? Bo dokładnie tego dnia, w 1958 roku został opatentowany charakterystyczny dla klocków Lego sposób łączenia. Ten dzień to święto wszystkich fanów lego, także tzw. AFOL-ów*.


*AFOL (ang. adult fan of Lego) – dorosły fan lego.

Źródła:

  • Naklockowani;
  • J. Andersen, „Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski