W sobotę na Stadionie Narodowym odbyła się konferencja ugrupowania o nazwie "Porozumienie". Jej inicjatorem i szefem jest Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Do tej pory przewodniczył partii Polska Razem Zjednoczona Prawica. Nowe stronnictwo ma skupiać środowiska, którym blisko do wartości łączących sympatyków tzw. centroprawicy.
Na filmie w relacji z konwencji założycielskiej w drugim rzędzie, tuż za Jarosławem Gowinem i między innymi Mariuszem Błaszczakiem widać było Michała Zaleskiego. Prezydent Torunia tłumaczy jednak, że nie wstępuje do ugrupowania.
- Zostałem zaproszony na konwencję jako samorządowiec, obok prezydentów burmistrzów i wójtów innych miast i miejscowości.
Nie będę członkiem partii Porozumienie - mówi Zaleski i dodaje: - Moją partią pozostaje Toruń! Będę natomiast działał w zespole doradczym Rady Samorządowej.
Michał Zaleski od czasu, kiedy po raz pierwszy (w 2002 roku) wygrał wybory prezydenckie w Toruniu, nie jest związany z żadna partią. Kandydował na to stanowisko z ramienia komitetu "Czas na Gospodarzy", a później dwukrotnie z komitetu "Czas Gospodarzy". Wcześniej zasiadał w Radzie Miasta Torunia z ramienia komitetu SLD, ale nie należał do tej partii.
NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych! Głosowanie rozpoczęte!
- Wierzymy w ewolucyjne zmiany, które będą głębokie, ale osiągane krok po kroku w dialogu społecznym. Trzonem tego ugrupowania będzie oczywiście moja dotychczasowa partia, czyli Polska Razem. Ale dołączają do nas też inne środowiska - powiedział Jarosław Gowin.
Robert Anacki, członek nowej partii, a wcześniej poseł z ramienia KORWiNa, tłumaczy: - To jest potrzeba, którą rozumieją Polacy. Ta potrzeba to właśnie porozumienie na rzecz Polski, które może spowodować, że w przyszłości właśnie tej wolności będzie jeszcze więcej. Bo tylko ta wolność w przestrzeni szczególnie gospodarczej może spowodować, że miliony Polaków, które wyjechały z kraju, kiedyś do nas wrócą.
Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [02.11.2017]
Do zarządu partii Porozumienie weszli Adam Banaszak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Marcin Wroński, lider inowrocławskiej opozycji. Wroński jest Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
- W najbliższej przyszłości skupimy się na wyznaczeniu głównych kierunków partii. Priorytetem dla nas jest rozwój samorządności, gospodarka, wsparcie dla biznesu - mówi Adam Banaszak, który jest również delegatem Polski do Komitetu Regionów Unii Europejskiej. - Nasze pierwsze ruchy to przede wszystkim przygotowanie do wyborów samorządowych. Cieszymy się, że ugrupowanie ma bardzo silną reprezentację samorządowców właśnie.