Tak naprawdę stosunkowo niedawno więcej ludzi zaczęło żyć w miastach niż poza nimi. Trwają jednak poszukiwania jak najlepszych rozwiązań, aby żyło nam się jak najlepiej. Kryzys klimatyczny wymusza podejmowanie zdecydowanych działań, szukania innowacji technologicznych i gospodarczych.
Jak będzie wyglądało miasto przyszłości?
Na pytanie Agnieszki Zaręby, prowadzącej panel, o to jakie byłoby wymarzone miejsce do życia, większość zaproszonych ekspertów była zgodna: blisko natury, a nawet jeżeli jest to życie w mieście, musi ono być świetnie skomunikowane, z dobrą infrastrukturą i dostępem do mediów.
- Miasto przyszłości, to miasto z dobrą komunikacją ale też miasto, gdzie będziemy się przemieszczać pieszo. Nasza planeta tego potrzebuje – powiedział Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.
Iwona Sroka, członek zarządu Murapol, wspomniała o migracji mieszkaniowej, która ma obecnie miejsce i dodała, że „potrzeby mieszkańców miast zaczęły zbliżać się do potrzeb ludności wiejskiej.”
Jednocześnie Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych VELUX Polska, podkreślił, że kluczowe są nowoczesne technologie, do których chcemy mieć dostęp.
- Zaburzana jest równowaga ekologiczna i koszty funkcjonowania miasta. Rozwój infrastruktury nie nadąża z rozbudową. Warszawa ma jedną z najdłuższych sieci ogrzewania miejskiego ale jednocześnie 11 tys. pieców, z którymi trzeba coś zrobić. Koszty zagospodarowania nie są większe niż te, które samorządy ponoszą rozbudowując przedmieścia – dodała Justyna Glusman, Dyrektorka Zarządzająca, Fala Renowacji, UN Global Compact.
Wniosek z pierwszej części dyskusji jest jasny. Wieżowce, mimo swoich mankamentów, są bardziej ekologiczne niż osiedla domów jednorodzinnych. Eksperci podkreślali również, że:
- duży nacisk trzeba kłaść na nowoczesne technologie, bez względu na to, gdzie chcemy mieszkać (Adam Ambrozik);
- trzeba szukać rozwiązań w planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym, mowa tutaj np. o wizji miasta pionowego ( Elżbieta Płuska, Ekspert ds. Regulacji i Ryzyk Środowiskowych, Business Centre Club);
- problemem jest brak polityki przestrzennej i koszty funkcjonowania miasta (Justyna Glusman);
- warto zwrócić uwagę na to, co jest atrakcyjne w mieście. Koncepcja miasta-ogrodu (Łukasz Dziamski, Partner, HANTON Kancelaria Prawna);
- Polska owładnięta jest obsesją posiadania rzeczy (Aleksandra Gołdys, Education Design Developer, Central and Eastern Europe, EIT Climate-KIC).
Miasto ekologiczne, czyli jakie?
- Cele ekonomiczne, na których opiera się obecnie nasze funkcjonowanie muszą zostać zmienione i to radykalnie jeżeli chcemy sobie wyobrazić nasze przetrwanie na planecie. Miasto musi być w dużo większym stopniu miejscem wspólnotowym, miastem ze współdzieleniem różnych usług, dostępnym. Przede wszystkim muszą też potanieć technologie – powiedziała Aleksandra Gołdys.
Konrad Płochocki zaapelował natomiast, że trzeba przywrócić przestrzeń ludziom. Jednocześnie w czasie dyskusji zwrócono uwagę, że miasta będą potrzebowały przestrzeni do produkowania energii, a nie tylko do zamieszkania. Potrzebne są nie tylko inteligentne domy, budynki ale również inteligentne miasta.
- Miasto przyszłości, to na pewno będzie miasto rewitalizowane, z renowacją budynków związanych chociażby z efektywnością energetyczną. Powiedzieliśmy sobie, że mamy ograniczony zasób przestrzeni i możemy tylko coraz lepiej nim gospodarować. Przede wszystkim, już dzisiaj to widzimy, potrzebujemy miejsca na mieszkania – uważa Łukasz Dziamski.
Obecnie miasta są odpowiedzialne za 70 proc. emisji gazów cieplarnianych i na tym problemie trzeba się skupić, aby mówić o mieście ekologicznym. Nie odbędzie się to bez kształtowania świadomości mieszkańców miast, edukacji i wdrażaniu ekologicznych rozwiązań w życie codzienne.
- Miasto ekologiczne, miasto przyszłości to takie, które cechuje równowaga. Między ekologią, naturą a mieszkańcami. To również miasto, które nie produkuje więcej odpadów niż jest w stanie zutylizować – podsumował Michał Wiśniewski, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju.
Nie ma innowacji bez edukacji – zgodzili się zaproszeni do dyskusji eksperci.
W panelu dyskusyjnym „Wielkie miasta czy małe, bliskie natury osiedla? Jak będziemy żyli w XXI wieku?” podczas Szczytu Klimatycznego TogetAir 2022 wzięli udział:
- Michał Wiśniewski, Wiceminister, Ministerstwo Rozwoju;
- Iwona Sroka, Członek Zarządu, Murapol;
- Adam Ambrozik, Dyrektor ds. Korporacyjnych VELUX Polska;
- Aleksandra Gołdys, Education Design Developer, Central and Eastern Europe, EIT Climate-KIC;
- Justyna Glusman, Dyrektorka Zarządzająca, Fala Renowacji, UN Global Compact;
- Elżbieta Płuska, Ekspert ds. Regulacji i Ryzyk Środowiskowych, Business Centre Club;
- Łukasz Dziamski, Partner, HANTON Kancelaria Prawna;
- Jakub Manicki, Prezes, Red Snake;
- Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny, PZFD.
