https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasta na to nie stać

Sławomir Bobbe
Gdyby chcieć wyremontować wszystkie budynki administrowane przez ADM, miasto musiałoby wydać - jeśli jakimś cudem miałoby tyle pieniędzy - grubo ponad miliard złotych.

Gdyby chcieć wyremontować wszystkie budynki administrowane przez ADM, miasto musiałoby wydać - jeśli jakimś cudem miałoby tyle pieniędzy - grubo ponad miliard złotych.

<!** Image 2 align=right alt="Image 147216" sub="Fotografie zniszczonych kamienic to dla przeciętnego obserwatora świadectwo bezradności ADM, a dla ADM dowód na to, że przy tak mizernym budżecie w starych budynkach niewiele da się zdziałać Fot. Nadesłane">W tym roku wyda zaledwie około 10 milionów złotych. I to widać - twierdzi nasz Czytelnik, który zarzucił redakcyjną skrzynkę e-mailową kilkunastoma fotografiami zdewastowanych do cna budynków, którymi zarządza ADM. Sypiące się mury, obdrapane ściany, dziurawe rynny. Obraz nędzy i rozpaczy.

- To cała prawda o ADM. Patrząc na zdjęcia, nasuwa się pytanie, gdzie są pieniądze, które przez tyle lat się jej płaci - irytuje się bydgoszczanin. - Kamienice są w opłakanym stanie, z sufitu sypią się odłamki tynku, woda, gruz przed bramą wjazdową zalega już ponad miesiąc, budynek, który grozi zawaleniem, nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Rynny ciekną, a na wymianę okien czeka się dziesięć lat. Załatwienie czegokolwiek w ADM graniczy z cudem, ponieważ nikt tam nie wie, kto powinien się daną sprawą zająć i trzeba telefonować dziesięć razy, by to wyjaśnić - narzeka nasz Czytelnik.

<!** reklama>ADM na te zarzuty odpowiada prezentując nowy plan remontowy na ten rok. Kilkaset lokali doczeka się nowych okien, ponad 100 - nowych dachów. Remont obejmie też ponad 200 pustostanów. Kilkanaście lokali zyska kanalizację, instalacje CO, a także nowe klatki schodowe. Inwestycji będzie więcej.

<!** Image 3 align=right alt="Image 147216" >- Staramy się realizować remonty wewnątrz budynku, które są mało widoczne, ale jednak niezbędne. W starych zasobach niejednokrotnie konieczne jest dostosowanie wewnętrznych instalacji do nowych norm budowlanych, a także wymiana dachów i okien. Zwieńczeniem wszystkich prac jest remont elewacji, przywracający budynkowi dawny blask. W ciągu kilku lat odrestaurowaliśmy elewacje ponad 20 kamienic. W tym roku dla 7 następnych opracujemy niezbędną dokumentację techniczną - mówi Roman Dembek, wiceprezes ADM.

Które budynki doczekają się napraw w pierwszej kolejności?

<!** Image 4 align=right alt="Image 147216" >- O planie remontów decyduje zarządca, czyli ADM. Harmonogram prac wynika bezpośrednio z aktualnych potrzeb, które określane są na podstawie przeprowadzonych kontroli stanu technicznego budynków i ich wyposażenia. Uwzględniamy także wnioski najemców oraz wolę właściciela - wyjaśnia Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM.

Właściciela, czyli miasta. A właściciel chętnie by się niektórych budynków i nieruchomości pozbył.

- O ile w pierwszej połowie 2009 roku na rynku panował całkowity zastój w sprzedaży, to druga połowa była zdecydowanie lepsza - twierdzi Maria Drabowicz, dyrektorka wydziału administracji budowlanej.

<!** Image 5 align=right alt="Image 147216" >Co z tego, skoro w styczniu i lutym 2010 roku znów zaczęło brakować chętnych na wystawione na przetarg nieruchomości.

Sprzedaż kamienic i budynków z najemcami jest praktycznie wykluczona. To oni bowiem, zgodnie z prawem, mają pierwszeństwo przy wykupie lokali, na co zwykle ich nie stać. Żeby więc sprzedać kamienicę prywatnemu inwestorowi, trzeba byłoby najpierw opróżnić ją z lokatorów i znaleźć dla nich inne lokum. A na to miasta nie stać.

Warto wiedzieć

  • Obecnie w zasobach ADM znajduje się ponad 2000 budynków mieszkalnych oraz 100 budynków niemieszkalnych.
  • 70 procent z nich znajduje się w centrum miasta i zostało zbudowane przed 1939 rokiem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski