Jakub Stykowski
Enea Astoria Bydgoszcz - Polpharma Starogard Gdański - zdjęcia.
Enea Astoria Bydgoszcz - Polpharma Starogard Gdański - zdjęcia. Tomasz Czachorowski
W meczu Energa Basket Ligi Enea Astoria Bydgoszcz podejmował Polpharmę Starogard Gdański. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy.

Enea Astoria Bydgoszcz - Polpharma Starogard Gdański 94:89

ENEA ASTORIA: Sanders 17, Chyliński 21, Krasucki 1, Loncar 3, Gabrić 26 oraz Aleksandrowicz 5, Frąckiewicz 14, Nowakowski 1, Nizioł 6.
POLPHARMA: Washington 8, Furstinger 11, Haney 20, Allen 8, Surmacz 7 oraz Jarecki 10, Kowalczyk 6, Olisemak 19, Walda 0.

Analiza spotkania oraz galeria zdjęć z meczu wkrótce na naszej stronie. Bądźcie z nami.

KONIEC MECZU

Nizioł wykorzystał jeszcze jeden rzut osobisty. Enea Astoria wygrywa 94:89!

8 sekund do końca

Washington nie trafia! Astoria wygra to spotkanie!

14 sekund do końca

Washington zablokowany przez Sandersa, ale piłka jeszcze dla gości.

21 sekund do końca

Strata gości! Faulowany Chyliński wykorzystuje dwa osobiste - 93:89!

31 sekund do końca

Pilnowany Haney nie trafia spod kosza. Gabrić także chybił, ale zbiera piłkę i trafia! Trener gości prosi o czas, bo jego podopieczni nie radzą sobie z agresywną obroną bydgoszczan. Ponadto gracze Polpharmy znów przegrywają walkę na tablicach - koszykarze "Asty" w ostatnim czasie zanotowali kilka zbiórek w ataku. 91:89 dla Enea Astorii.

39'

Sanders z półdystansu i 89:89.

38'

Haney za 3 i 89:87 dla Polpharmy. Kolejne posiadanie dla gości, bo bydgoszczanie stracili piłkę.

37'

Furstinger za 2. W odpowiedzi dwie nieudane akcje bydgoszczan, mimo zbiórki w ataku. 87:86.

36'

Kowalczyk nie trafia z dystansu, w odpowiedzi czyni to Sanders! 87:84 dla Enea Astorii, ale kluczem do lepszej postawy bydgoszczan jest zdecydowanie gra obronna.

36'

Kolejna kontra i wsad Sandersa. 84:84!

35'

Trzy udane kontry bydgoszczan po tytanicznej pracy w obronie (zdarzyła się też wpadka, gdy nieupilnowany został Jarecki) - trafiają Frąckiewicz, Sanders i Aleksandrowicz. Czas dla gości, bo Polpharma prowadzi tylko 84:82.

34'

Gabrić za 3 i 76:82. Znów odżyły nadzieje bydgoszczan na zwycięstwo.

33'

Akcja 2+1 Gabrica i już 22 punkty na jego koncie. Niestety, potem jego niecelny rzut z dystansu. Za 3 nie trafił też Chyliński. Swoje szansę wykorzystują przyjezdni i prowadzą już 82:73.

33'

70:78

31'

Przyjezdni prowadzili 73:68 po trafieniach z wolnych Washingtona, a chwilę później za trzy trafił Allen. Zła sytuacja Enea Astorii, która przerywa teraz 8 punktami.

KONIEC TRZECIEJ KWARTY

Nowakowski nie wykorzystał dwóch osobistych. W kontrze trafił Jarecki i to Polpharma prowadzi po trzeciej kwarcie 71:68.

29'

Doświadczony Chyliński daje nadzieje na zwycięstwo gospodarzy. Właśnie trafił z dystansu, a w całym meczu zdobył już 19 punktów. Szkoda, że po chwili miejscowi nie wykorzystali kontry. Aleksandrowicz nie zdołał przyjąć podania Nowakowskiego, 68:69.

27'

Goście przekroczyli limit fauli w tej kwarcie, co wykorzystują miejscowi. Dwa wolne wykorzystał Chyliński, Aleksandrowicz trafia raz. Tylko 65:63 dla ekipy ze Starogardu Gdańskiego.

27'

Trener Artur Gronek poprosił o czas. Jego podopieczni zniwelowali najpierw stratę z pierwszej połowy, ale teraz znów prowadzi Polpharma - 65:60.

26'

Duży błąd w obronie bydgoszczan wykorzystał niepilnowany pod koszem Jarecki. Sanders szybko doprowadził do wyrównania, ale w odpowiedzi z dystansu trafił Furstinger. 63:60 dla gości.

25'

Polpharma znów na prowadzeniu po trafieniu z dystansu Surmacza. Odpowiedź "Asty" jednak natychmiastowa, bo Sanders popisał się akcją 2+1.

23'

Ogromna radość w szeregach bydgoszczan. Najpierw trójka Gabrica, potem kontra Frąckiewicza i jest 55:55.

21'

Pierwsze punkty w trzeciej kwarcie dla przyjezdnych (Haney, Allen) - 55:47 dla Polpharmy.

PUNKTACJA PO PIERWSZEJ POŁOWIE

LABEL: Sanders 3, Aleksandrowicz 2, Chyliński 12, Krasucki 1, Loncar 3, Frąckiewicz 8, Nowakowski 1, Nizioł 5, Gabrić 12' Washington 4, Furstinger 7, Jarecki 4, Olisemeka 14, Kowalczyk 5, Walda 0, Haney 10, Allen 3, Surmacz 4.

NA INNYCH PARKIETACH

W niedzielnym meczu Energa Basket Ligi Anwil Włocławek przegrał na własnym parkiecie z PGE Spójnią Stargard 84:96. Goście aż 14 razy trafili z dystansu. Więcej w poniższej relacji.

KONIEC DRUGIEJ KWARTY

Trafienie Haneya i akcja 2+1 Olisemeki. To Polpharma prowadzi po drugiej kwarcie - 51:47. Statystyki są bardzo wyrównane. Niespodziewanie to goście prowadzą w zbiórkach - 22:17.

19'

Gabric za 3 i 47:43 dla "Asty". Po chwili po trafieniach Washingtona i Olisemeki (po zbiórce w ataku), znów jest remis.

18'

Okres wygrany przez gości 7:2. 5 punktów zdobył Haney, 2 Olisemeka (także blok). Dla gospodarzy trafił Loncar. Jest 44:43 dla Enea Astorii.

16'

Czas dla gości przy stanie 42:36 dla Enea Astorii! 5 punktów z rzędu zdobył Chyliński (2 rzuty wolne i "trójka).

16'

Chcieliśmy "trójek" - to mamy. Z dystansu trafił Chyliński, a "oczko" dorzucił z wolnego Loncar. Szkoda niecelnego rzutu za 3 Gabrica. "Asta" znów na prowadzeniu - 37:36.

15'

Enea Astoria ma dziś bardzo dobrą skuteczność za za 2 - 11/15, gorzej idzie bydgoskim koszykarzom z dystansu - 2/9.

15'

Po trafieniu z dystansu Kowalczyka goście prowadzili 34:31. Szybko celnym rzutem odpowiedział Gabrić, ale po chwili Furstinger łatwo przedziurawił bydgoski kosz. Czas dla trenera Artura Gronka, przy stanie 36:33 dla Polhparmy.

13'

Wyrównana gra na początku drugiej kwarty. Jest po 31.

11'

Furstinger wsadził piłkę do kosza i był remis 27:27. W odpowiedzi trafił Frąckiewicz.

KONIEC PIERWSZEJ KWARTY

Od ostatniego naszego komunikatu 4 punkty z rzędu zdobyli goście, a mieli jeszcze jedno posiadanie piłki na koniec. Enea Astoria wygrała więc pierwszą kwartę 27:25. Najwięcej punktów: Gabric 7, Nizioł 5, Frąckiewicz 4, Chyliński 4; Jarecki 4, Surmacz 4, Olisemeka 4.

9'

Dobiega końca pierwsza kwarta meczu. Bydgoszczanie grają dość pewnie i prowadzą 27:21.

7'

Dobrą zmianę w ofensywnie dał Nizioł. Najpierw popisał się "trójką", a przy kolejnym posiadaniu dorzucił kolejne dwa punkty. Trener gości poprosił o przerwę, przy stanie 22:17 dla bydgoszczan.

6'

Po wejściach pod kosz i skutecznych rzutach Sandersa i Chylińskiego, Enea Astoria ponownie objęła prowadzenie - 15:13.

5'

Sanders nie trafił z dystansu, a w odpowiedzi akcja 2+1 Furstingera. 13:11 dla gości.

3'

Krycie na całym boisku przez bydgoszczan nie dało efektu. Washington trafił bowiem z dystansu, 11:10.

2'

Po trójce Gabrica było 4;0, ale rzutem spod kosza odpowiedział Surmacz. Po trafieniu Chylińskiego i wykorzystanym wolnym przez Sandersa zrobiło się 8:2.

1'

Mecz zaczął się szybką akcją "Asty", Krasucki był faulowany w 4. sekundzie i wykorzystał jeden rzut osobisty.

WYJŚCIOWE SKŁADY

Enea Astoria: Sanders, Chyliński, Krasucki, Loncar, Gabić; Polpharma: Washington, Furtsinger, Haney, Allen, Surmacz.

ZMIANA TRENERA

W roli pierwszego szkoleniowca gości zadebiutuje dziś Robert Skibniewski. To osoba doskonale znana w naszym regionie. "Skiba" w przeszłości był koszykarzem drużyn z Włocławka i Świecia.

PRZED MECZEM

Zespoł Polpharmy rzuca średnio 80,8 punktów na mecz. To parametr gorszy od bydgoszczan - 81.9. Niemal cały mecz na parkiecie spędza rozgrywający James Washington, który jest jednym z najczęściej dzielących się piłką koszykarzy ligi. Najlepszą średnią punktową ma natomiast Trevon Allen - 19. Pod tablicą groźny jest - Peter Olisemeka. To jeden z najlepszych zbierających ligi, ale nie ma wsparcia wśród kolegów. Polpharma bowiem jest najgorszej zbierającą ekipą rozgrywek, "Asta" jest w tym elemencie druga.

Enea Astoria po przegranej we Włocławku zajmuje 11. miejsce z bilansem 4-7. Dzisiejszy rywal bydgoszczan radzi sobie znacznie gorzej. Wygrał zaledwie jedno spotkanie, a 9 razy przegrywał.

Zaglądamy też na parkiet, gdzie gra druga drużyna z naszego regionu. Anwil Włocławek przegrywa na razie ze Spójnią Stargard 43:46, a dobiega końca druga połowa.